Przejdź do głównej zawartości

"Nie zabierajcie mi dziecka" Cathy Glass

Wydawnictwo: Muza S.A
Premiera: 14.05.2015
Stron: 304
Nr wydania: I
Język oryginału: angielski 
ISBN: 16666788

O czym jest książka? 

Kiedy kobieta decyduje się na dziecko, musi być świadoma wszystkiego, co jest z tym związane a jest tego na prawdę dużo. Pojawienie się potomka wymaga przewartościowania życia, zmiany nawyków, rezygnacji z wielu przyjemności na rzecz dziecka. Dorosłym matkom jest bardzo ciężko odnaleźć się w tej sytuacji a co dopiero nastolatka...

Jude jest młoda, rozkapryszona, pragnie decydować o sobie, imprezować i niczym się nie martwić. To przecież typowe dla nastolatki, no nie? Tylko, że tak  się niefortunnie składa, że od pewnego czasu nie dogaduje się z matką a kiedy dziewczyna zachodzi w ciążę, wyrzuca ją z domu. W tym momencie na zawsze życie młodej przyszłej mamy powinno ulec zmianie o 180 stopni, no ale cóż. Nic takiego nie ma miejsca. 

Nastolatka trafia do rodziny zastępczej. Opieką otacza ją Cathy (ta sama, która napisała książkę. To właśnie ona jest narratorką). Kobieta nie jest pewna czy podoła zadaniu tym bardziej, że wcześniej nie miała do czynienia z nastolatką. Życie jednak pokazuje, iż rodzina zastępcza musi być gotowa na każdą ewentualność. A łatwo nie jest... 

Jude nie zamierza rezygnować z żadnych przyjemności - zachowuje się tak, jakby zupełnie nie docierał do niej fakt, że lada chwila zostanie matką. Dziewczyna, ku przerażeniu Cathy, opuszcza dom bez uprzedzenia, wraca o późnych porach za nic mając ostrzeżenia opiekunki, że takie zachowanie dyskwalifikuje ją w walce o dziecko tym bardziej, iż nie stroni od alkoholu oraz papierosów. Do Jude nie przemawia także jej bardzo mądry i rozsądny Tyler, jej chłopak. On również z niepokojem obserwuje zachowanie nastolatki. 

Kiedyś musiał jednak nadejść kres takiemu postępowaniu. Jude pragnie zatrzymać dziecko, więc w końcu rozpoczyna walkę o inne, lepsze życie dla siebie ale przede wszystkim dla córki. Kiedy wisi nad nią groźba, że dziecko zostanie jej odebrane, bierze się w garść. Wyjeżdża do ośrodka gdzie miejsce znajdują właśnie takie nastoletnie mamy. Pracuje nad sobą i chociaż potyczki wciąż jej się zdarzają, za każdym razem zdaje się bardziej rozumieć czego na prawdę pragnie. Po pewnym czasie ojciec dziecka oświadcza się jej i rozpoczyna normalne, rodzinne życie. Z Cathy i jej dziećmi pozostaje w kontakcie.

Moje spostrzeżenia

Od pierwszych stron książka dosłownie porwała mnie swoją fabułą. Pierwszy raz spotkałam się z taką tematyką. Zachowanie nastolatki często denerwowało i złościło lecz starałam się zrozumieć jej postępowanie wynikające z zagubienia. Z jednej strony pragnie aby życie toczyło się starym trybem a z drugiej chce zatrzymać dziecko. Jestem pod wrażeniem ciepła, serdeczności a przede wszystkim cierpliwości Cathy. Szczerze powiedziawszy na jej miejscu już nie raz porządnie nakrzyczałabym na niewdzięczną dziewczynę, zwłaszcza po którymś z kolei nie trzeźwym powrocie do domu. Opowieść czyta się szybko aczkolwiek nie jest prosta. Zawiera ważne przesłanie, które, choć nie napisane dosłownie, wydaje mi się, że jest łatwe do odnalezienia. 

Cathy Glass to brytyjska pisarka. Samotnie wychowuje córkę i syna. Prowadzi rodzinę zastępczą. Podopieczni trafiają do niej na określony przez instytucję czas. 

Ocena: 7/10

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Czerwień jarzębin" Katarzyna Michalak

Zło nie śpi, czai się, czeka na odpowiednią chwilę, by zaatakować. 
"Czerwień jarzębin" to druga część nowej serii popularnej autorki. Katarzyna Michalak ma na swoim koncie szereg książek, które podbiły serca czytelniczek. Nowy cykl jest mroczny, tajemniczy. Podczas czytania zarówno "Leśnej Polany" jak i "Czerwieni jarzębin" niemożliwością jest zepchnięcie lęku, który pojawia się w nas samoistnie wraz z rozpoczęciem lektury. Lubicie takie książki? Może warto rozważyć zakup tych pozycji?
Gabrysi grozi niebezpieczeństwo. Kobieta nie może odetchnąć z ulgą i zamieszkać w wymarzonym domku, który przecież ma na własność. Jej najbliżsi usiłują zrobić wszystko, by ochronić kruchą Gabrielę, tylko czy zdążą? Kobieta nagle, zupełnie nieoczekiwanie, znika. Przyjaciele odchodzą od zmysłów. W ich głowach pojawia się tylko jedno pytanie: czy kobieta jeszcze żyje? Zło nie odpuszcza, a pod "złem" kryje się Kuchta, człowiek, przez którego bracia Prado zaznali na zi…

"Dziewczyna z warkoczami" Anna H. Niemczynow

Kolejna wiosenna książka, jaką przeczytałam w tym roku to wciągająca historia Pauliny.

„Dziewczyna z warkoczami” wydana i przesłana w moje ręce przez wydawnictwo Filia umożliwiła mi wejście w niemalże idealny, wymuskany świat pełen wszystkiego, co najlepsze. Dziękuję, że mogłam ją przeczytać.
Przyjaźń, serdeczność, ciepło, oddanie i olbrzymia miłość rodzicielska. Na pierwszy ogień wychodzą właśnie te pozytywne aspekty.
Kiedy tak wędrowałam wzrokiem po następujących po sobie literach, w mojej głowie powstawało pytanie: „W którym momencie to sielskie życie bohaterów dojdzie do znaku Stop a za nim będą zakręty”. Przecież „nic nie może wiecznie trwać” jak mówią słowa jednej z polskich piosenek.

Kiedy poznajemy Paulinę, prowadzi ona dość przyjemne życie, pozbawione większych trosk. Otoczona pełnią rodzicielskiej miłości ma mnóstwo powodów do uśmiechu. Do domu jej przyjaciółki – Dagmary – przyjeżdża gość. Mikołaj jest dojrzałym mężczyzną, któremu trudno się oprzeć. Zraniony przez los wiedzi…

"Kuchennymi drzwiami. Światło i cień" Katarzyna Majgier

Kiedy w tamtym roku na rynku pojawił się pierwszy tom sagi zatytułowanej "Kuchennymi drzwiami", a księgarnia Pan Tomasz zaproponowała mi recenzencki egzemplarz, bardzo chętnie wzięłam go do ręki. Zauroczyło mnie wtedy wszystko. Znużenie podczas lektury nie było mi straszne. Kraków, intrygi, miłość, tajemnice, zaskakujące zwroty akcji - po prostu wciąż coś się dzieje! Ci, którzy czytali doskonale o tym wiedzą. Teraz nadszedł czas na tom drugi tej jakże ciekawej trylogii. Dzisiaj skończyłam ją czytać i jestem pod przeogromnym wrażeniem. Nie mogę wyjść z podziwu nad wyobraźnią autorki oraz jej elastycznym stylem! To czego dokonała jest po prostu niesamowite! Druga część to prawdziwy rollercoaster. Myśli czytelnika muszą pozostać skupione przez cały czas i pracować na najwyższych obrotach bo w innym przypadku... będziemy zmuszeni czytać od nowa. Dlaczego? W tej lekturze jest taka ilość wątków, które w najmniej oczekiwanym momencie łączą się ze sobą, dochodzą nowe, że musimy nadą…