Przejdź do głównej zawartości

"Tajemnica zamku" Krystyna Mirek

Kobiety zakochane w twórczości Krystyny Mirek zostały przyzwyczajone do powieści obyczajowych, których fabuła ma miejsce w XIX wieku, często w naszym kraju. Z przyjemnością sięgają po kolejne pozycje tej pisarki, gdyż wiedzą, że można czytać je w ciemno, nie wiedząc o czym są. Krystynę Mirek cechuje przytulny, plastyczny i przyjazny styl. Jej dzieła są pełne słońca, ciepła. Bohaterowie wyraziści, odważnie kroczący przez życie, stawiający czoła przeciwnościom losu. Nie sposób nie zakochać się w twórczości tejże autorki. Jednak w 2017 roku pisarka postanowiła zaskoczyć i oderwać się na kilka chwil od rzeczywistości, jaką przychodzi nam obserwować każdego dnia.

Przystojny, zamożny Aleksander jest panem na zamku Cantendorfów. Posiada wszystko, o czym można marzyć ale nie wszystko układa się tak, jakby sobie tego życzył. Kolejna, czwarta żona, odchodzi z tego świata w takich samych tajemniczych okolicznościach, jak pozostałe. Plotki na ten temat wychodzą niczym grzyby po deszczu. Każdy podejrzewa, że to hrabia pozbawia swe małżonki życia. Sąsiedzi zastanawiają się również czy przedłużająca się wizyta Isabelle nie ma z sprawą śmierci żon Aleksandra nic wspólnego. Żadna z kobiet, która spędziła przy boku przystojnego hrabiego czas, nie dała mu dziedzica. Teraz, kiedy został sam, panika ogarnęła wszystkich, którzy pod swoim dachem mają niezamężne córki. Na pewno lada chwila zacznie rozglądać się za następną żoną. Ojcowie pragną bezpieczeństwa swych dzieci ale majątek kusi... zwłaszcza zmagającą się z kłopotami rodzinę Milton. 

Kate i Amelia Milton to panny na wydaniu. Amelia, zakochana z wzajemnością w Alfredzie, planuje ślub w czasie kiedy jej siostra nie myśli wcale o małżeństwie. Matka dziewcząt marzy, by Amelia poślubiła hrabiego Aleksandra i czyni wszystko, aby to stało się możliwe. Jednak los postanawia pokrzyżować plany pani Milton...  

"Tajemnica zamku"jest pierwszą częścią sagi Cantendorfów. Akcja książki nie jest włożona w sztywne ramy czasowe. Wiemy na pewno, że nie dzieje się ona współcześnie.  To opowieść całkowicie inna. Wyjątkowa. Świetnie napisana stylem, jaki znamy z poprzednich powieści Krystyny Mirek. Trzeba przyznać, że autorka postawiła wysoko poprzeczkę i stanęła na wysokości zadania. Książkę czyta się z oooogromną! przyjemnością, niesamowicie szybko a później pozostaje smutek, że to koniec. Tajemnice, sekrety, miłość, intrygi, niepewność wszystko to ma miejsce w przepięknych zapierających dech w piersiach wnętrzach zamku, który przeraża... Czas spędzony z "Tajemnicą zamku" był cudowny. Dobrze, że następny tom lada moment!

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Edipresse Książki.

Komentarze

  1. Nigdy nie pasjonowałam sie twórczością Pani Mitek, na nigdy nie przeczytałam ani jednej powieści . Jednak jako fanka literatury historycznej zapewne sięgnę po ten tytuł :) szczególnie, ze uwilbiam tajemnice ;) Blog dodaje do obserwowanych i czekam na kolejne inspiracje . Zapraszam rownież do mnie na nieco mroczniejsze tematy .
    Pozdrawiam

    Czytankanadobranoc.blogspot.ie

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Dziewczyna z warkoczami" Anna H. Niemczynow

Kolejna wiosenna książka, jaką przeczytałam w tym roku to wciągająca historia Pauliny.

„Dziewczyna z warkoczami” wydana i przesłana w moje ręce przez wydawnictwo Filia umożliwiła mi wejście w niemalże idealny, wymuskany świat pełen wszystkiego, co najlepsze. Dziękuję, że mogłam ją przeczytać.
Przyjaźń, serdeczność, ciepło, oddanie i olbrzymia miłość rodzicielska. Na pierwszy ogień wychodzą właśnie te pozytywne aspekty.
Kiedy tak wędrowałam wzrokiem po następujących po sobie literach, w mojej głowie powstawało pytanie: „W którym momencie to sielskie życie bohaterów dojdzie do znaku Stop a za nim będą zakręty”. Przecież „nic nie może wiecznie trwać” jak mówią słowa jednej z polskich piosenek.

Kiedy poznajemy Paulinę, prowadzi ona dość przyjemne życie, pozbawione większych trosk. Otoczona pełnią rodzicielskiej miłości ma mnóstwo powodów do uśmiechu. Do domu jej przyjaciółki – Dagmary – przyjeżdża gość. Mikołaj jest dojrzałym mężczyzną, któremu trudno się oprzeć. Zraniony przez los wiedzi…

"Kamienica pod Szczęśliwą Gwiazdą" Agnieszka Krawczyk.

Jest, nareszcie jest początek kolejnej serii popularnej krakowskiej pisarki, którą pokochało tysiące czytelniczych serc. Oto „Kamienica pod Szczęśliwą Gwiazdą” obiecuje piękną podróż po Krakowie, mieście, gdzie jest kilka, kilkanaście zapierających dech w piersiach miejsc, w których czas jakby się zatrzymał lub płynie zupełnie inaczej. Teraz przychodzi Agnieszka Krawczyk ze swoją sagą i roztacza przed nami wyjątkowy obraz swojego Krakowa. Dodaje urocze malownicze uliczki, snuje marzenia o mydlarni... Jeśli ktoś dotychczas nie miał sposobności, by poznać miasto królów, po lekturze niniejszej pozycji wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane i nie pozostanie nic innego, tylko wizyta w Krakowie.
Młoda, samotnie wychowująca urocze bliźnięta, Zuzanna Lorenc wprowadzając się do mieszkania przy ulicy Gwieździstej, rozpoczyna nowy etap życia. Szybko odkrywa, że jej sąsiedzi to osoby bardzo wyjątkowe, ciekawe i nietuzinkowe. Kobiety noszące nietypowe dla dzisiejszych czasów imiona zaczerpnięte z d…

"Kuchennymi drzwiami. Światło i cień" Katarzyna Majgier

Kiedy w tamtym roku na rynku pojawił się pierwszy tom sagi zatytułowanej "Kuchennymi drzwiami", a księgarnia Pan Tomasz zaproponowała mi recenzencki egzemplarz, bardzo chętnie wzięłam go do ręki. Zauroczyło mnie wtedy wszystko. Znużenie podczas lektury nie było mi straszne. Kraków, intrygi, miłość, tajemnice, zaskakujące zwroty akcji - po prostu wciąż coś się dzieje! Ci, którzy czytali doskonale o tym wiedzą. Teraz nadszedł czas na tom drugi tej jakże ciekawej trylogii. Dzisiaj skończyłam ją czytać i jestem pod przeogromnym wrażeniem. Nie mogę wyjść z podziwu nad wyobraźnią autorki oraz jej elastycznym stylem! To czego dokonała jest po prostu niesamowite! Druga część to prawdziwy rollercoaster. Myśli czytelnika muszą pozostać skupione przez cały czas i pracować na najwyższych obrotach bo w innym przypadku... będziemy zmuszeni czytać od nowa. Dlaczego? W tej lekturze jest taka ilość wątków, które w najmniej oczekiwanym momencie łączą się ze sobą, dochodzą nowe, że musimy nadą…