Przejdź do głównej zawartości

"Krucha jak lód" Jodi Picoult

 
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Premiera: 04.05.2010
Stron: 616
Język oryginału: angielski
Numer wydania: I
ISBN:  65795323

Jedni rodzice marzą, by ich dziecko było geniuszem w tej dziedzinie, w której oni nie mieli szansy się zrealizować, drudzy, by było wybitnym pisarzem, kompozytorem lub filozofem. A czego chcą Charlotte i Sean O'Keefe? Tylko tyle żeby było zdrowe. Tylko albo aż tyle. Niestety los chce inaczej. Kiedy po długich staraniach o drugie dziecko Charlotte dowiaduje się, że jest w ciąży szczęście jest nie do opisania. Niestety nie na długo. 

Na świat z nienaturalnie mocnym, jak na noworodka, krzykiem przychodzi dziewczynka. Willow. Wyczekiwana i kochana zanim ujrzała światło dzienne. Tylko, że marzenie rodziców nie zostało zrealizowane, u Wils stwierdzono rzadką chorobę. Łamliwość kości. Zwykłe czynności takie jak: kichnięcie, zmiana pozycji ciała, nieprawidłowe ułożenie ręki mogą doprowadzić do ciężkich uszkodzeń, długotrwałej rehabilitacji lub operacji. 

Willow zagarnęła dla siebie całą uwagę rodziców odbierając ją Amelii, starszej siostrze, która akurat teraz wkracza w okres dojrzewania i potrzebuje czuć, że jest ważna, chciana i kochana. Niestety, matka jest tak zapatrzona w młodszą córkę, że nie dostrzega problemów starszej. Oczy otwierają się dopiero, gdy Willow trafia do szpitala z podejrzeniem próby  samobójczej. Dziewczynka zaobserwowała kiedyś siostrę gdy z ran na jej ręce wypływa krew i sama chciała spróbować. Po tym incydencie Amelia na powrót staje się widoczna dla rodziców...

"Krucha jak lód" na pewno nie należy do łatwych i przyjemnych powieści. To poruszająca historia rodziny, która do tej pory wiodła spokojne życie aż do momentu narodzin chorej Willow. Wtedy to ich codzienność ulega zmianie i to takiej o 180 stopni. Matka dla ukochanej córki robi dosłownie wszystko co tylko może aby ta miała godne życie pomimo choroby. Jest zdolna do wszystkiego nawet kosztem swojego... małżeństwa. Oprócz państwa O'Keefe w książce poznajemy historię Marin Gates, która po latach pragnie znaleźć biologicznych rodziców. Lecz czy warto szperać w przeszłości? Może warto pogodzić, lub przynajmniej spróbować, z czasami, które minęły i skupić się na teraźniejszości? 

Ile można poświęcić dla ukochanej osoby? Na pewno wiele. A dla swojego dziecka? Ta książka pokazuje, że wszystko. Charlotte walczyła o dobra materialne dla córki, żeby nic jej nie zabrakło. Tylko... czy warto? Może po prostu bądźmy z kochaną osobą ofiarujmy jej swoje serce bo dóbr materialnych może nie być czasu wykorzystać.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Dziewczyna z warkoczami" Anna H. Niemczynow

Kolejna wiosenna książka, jaką przeczytałam w tym roku to wciągająca historia Pauliny.

„Dziewczyna z warkoczami” wydana i przesłana w moje ręce przez wydawnictwo Filia umożliwiła mi wejście w niemalże idealny, wymuskany świat pełen wszystkiego, co najlepsze. Dziękuję, że mogłam ją przeczytać.
Przyjaźń, serdeczność, ciepło, oddanie i olbrzymia miłość rodzicielska. Na pierwszy ogień wychodzą właśnie te pozytywne aspekty.
Kiedy tak wędrowałam wzrokiem po następujących po sobie literach, w mojej głowie powstawało pytanie: „W którym momencie to sielskie życie bohaterów dojdzie do znaku Stop a za nim będą zakręty”. Przecież „nic nie może wiecznie trwać” jak mówią słowa jednej z polskich piosenek.

Kiedy poznajemy Paulinę, prowadzi ona dość przyjemne życie, pozbawione większych trosk. Otoczona pełnią rodzicielskiej miłości ma mnóstwo powodów do uśmiechu. Do domu jej przyjaciółki – Dagmary – przyjeżdża gość. Mikołaj jest dojrzałym mężczyzną, któremu trudno się oprzeć. Zraniony przez los wiedzi…

"Kamienica pod Szczęśliwą Gwiazdą" Agnieszka Krawczyk.

Jest, nareszcie jest początek kolejnej serii popularnej krakowskiej pisarki, którą pokochało tysiące czytelniczych serc. Oto „Kamienica pod Szczęśliwą Gwiazdą” obiecuje piękną podróż po Krakowie, mieście, gdzie jest kilka, kilkanaście zapierających dech w piersiach miejsc, w których czas jakby się zatrzymał lub płynie zupełnie inaczej. Teraz przychodzi Agnieszka Krawczyk ze swoją sagą i roztacza przed nami wyjątkowy obraz swojego Krakowa. Dodaje urocze malownicze uliczki, snuje marzenia o mydlarni... Jeśli ktoś dotychczas nie miał sposobności, by poznać miasto królów, po lekturze niniejszej pozycji wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane i nie pozostanie nic innego, tylko wizyta w Krakowie.
Młoda, samotnie wychowująca urocze bliźnięta, Zuzanna Lorenc wprowadzając się do mieszkania przy ulicy Gwieździstej, rozpoczyna nowy etap życia. Szybko odkrywa, że jej sąsiedzi to osoby bardzo wyjątkowe, ciekawe i nietuzinkowe. Kobiety noszące nietypowe dla dzisiejszych czasów imiona zaczerpnięte z d…

"Kuchennymi drzwiami. Światło i cień" Katarzyna Majgier

Kiedy w tamtym roku na rynku pojawił się pierwszy tom sagi zatytułowanej "Kuchennymi drzwiami", a księgarnia Pan Tomasz zaproponowała mi recenzencki egzemplarz, bardzo chętnie wzięłam go do ręki. Zauroczyło mnie wtedy wszystko. Znużenie podczas lektury nie było mi straszne. Kraków, intrygi, miłość, tajemnice, zaskakujące zwroty akcji - po prostu wciąż coś się dzieje! Ci, którzy czytali doskonale o tym wiedzą. Teraz nadszedł czas na tom drugi tej jakże ciekawej trylogii. Dzisiaj skończyłam ją czytać i jestem pod przeogromnym wrażeniem. Nie mogę wyjść z podziwu nad wyobraźnią autorki oraz jej elastycznym stylem! To czego dokonała jest po prostu niesamowite! Druga część to prawdziwy rollercoaster. Myśli czytelnika muszą pozostać skupione przez cały czas i pracować na najwyższych obrotach bo w innym przypadku... będziemy zmuszeni czytać od nowa. Dlaczego? W tej lekturze jest taka ilość wątków, które w najmniej oczekiwanym momencie łączą się ze sobą, dochodzą nowe, że musimy nadą…