Przejdź do głównej zawartości

"Krucha jak lód" Jodi Picoult

 
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Premiera: 04.05.2010
Stron: 616
Język oryginału: angielski
Numer wydania: I
ISBN:  65795323

Jedni rodzice marzą, by ich dziecko było geniuszem w tej dziedzinie, w której oni nie mieli szansy się zrealizować, drudzy, by było wybitnym pisarzem, kompozytorem lub filozofem. A czego chcą Charlotte i Sean O'Keefe? Tylko tyle żeby było zdrowe. Tylko albo aż tyle. Niestety los chce inaczej. Kiedy po długich staraniach o drugie dziecko Charlotte dowiaduje się, że jest w ciąży szczęście jest nie do opisania. Niestety nie na długo. 

Na świat z nienaturalnie mocnym, jak na noworodka, krzykiem przychodzi dziewczynka. Willow. Wyczekiwana i kochana zanim ujrzała światło dzienne. Tylko, że marzenie rodziców nie zostało zrealizowane, u Wils stwierdzono rzadką chorobę. Łamliwość kości. Zwykłe czynności takie jak: kichnięcie, zmiana pozycji ciała, nieprawidłowe ułożenie ręki mogą doprowadzić do ciężkich uszkodzeń, długotrwałej rehabilitacji lub operacji. 

Willow zagarnęła dla siebie całą uwagę rodziców odbierając ją Amelii, starszej siostrze, która akurat teraz wkracza w okres dojrzewania i potrzebuje czuć, że jest ważna, chciana i kochana. Niestety, matka jest tak zapatrzona w młodszą córkę, że nie dostrzega problemów starszej. Oczy otwierają się dopiero, gdy Willow trafia do szpitala z podejrzeniem próby  samobójczej. Dziewczynka zaobserwowała kiedyś siostrę gdy z ran na jej ręce wypływa krew i sama chciała spróbować. Po tym incydencie Amelia na powrót staje się widoczna dla rodziców...

"Krucha jak lód" na pewno nie należy do łatwych i przyjemnych powieści. To poruszająca historia rodziny, która do tej pory wiodła spokojne życie aż do momentu narodzin chorej Willow. Wtedy to ich codzienność ulega zmianie i to takiej o 180 stopni. Matka dla ukochanej córki robi dosłownie wszystko co tylko może aby ta miała godne życie pomimo choroby. Jest zdolna do wszystkiego nawet kosztem swojego... małżeństwa. Oprócz państwa O'Keefe w książce poznajemy historię Marin Gates, która po latach pragnie znaleźć biologicznych rodziców. Lecz czy warto szperać w przeszłości? Może warto pogodzić, lub przynajmniej spróbować, z czasami, które minęły i skupić się na teraźniejszości? 

Ile można poświęcić dla ukochanej osoby? Na pewno wiele. A dla swojego dziecka? Ta książka pokazuje, że wszystko. Charlotte walczyła o dobra materialne dla córki, żeby nic jej nie zabrakło. Tylko... czy warto? Może po prostu bądźmy z kochaną osobą ofiarujmy jej swoje serce bo dóbr materialnych może nie być czasu wykorzystać.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Czerwień jarzębin" Katarzyna Michalak

Zło nie śpi, czai się, czeka na odpowiednią chwilę, by zaatakować. 
"Czerwień jarzębin" to druga część nowej serii popularnej autorki. Katarzyna Michalak ma na swoim koncie szereg książek, które podbiły serca czytelniczek. Nowy cykl jest mroczny, tajemniczy. Podczas czytania zarówno "Leśnej Polany" jak i "Czerwieni jarzębin" niemożliwością jest zepchnięcie lęku, który pojawia się w nas samoistnie wraz z rozpoczęciem lektury. Lubicie takie książki? Może warto rozważyć zakup tych pozycji?
Gabrysi grozi niebezpieczeństwo. Kobieta nie może odetchnąć z ulgą i zamieszkać w wymarzonym domku, który przecież ma na własność. Jej najbliżsi usiłują zrobić wszystko, by ochronić kruchą Gabrielę, tylko czy zdążą? Kobieta nagle, zupełnie nieoczekiwanie, znika. Przyjaciele odchodzą od zmysłów. W ich głowach pojawia się tylko jedno pytanie: czy kobieta jeszcze żyje? Zło nie odpuszcza, a pod "złem" kryje się Kuchta, człowiek, przez którego bracia Prado zaznali na zi…

"Kuchennymi drzwiami. Światło i cień" Katarzyna Majgier

Kiedy w tamtym roku na rynku pojawił się pierwszy tom sagi zatytułowanej "Kuchennymi drzwiami", a księgarnia Pan Tomasz zaproponowała mi recenzencki egzemplarz, bardzo chętnie wzięłam go do ręki. Zauroczyło mnie wtedy wszystko. Znużenie podczas lektury nie było mi straszne. Kraków, intrygi, miłość, tajemnice, zaskakujące zwroty akcji - po prostu wciąż coś się dzieje! Ci, którzy czytali doskonale o tym wiedzą. Teraz nadszedł czas na tom drugi tej jakże ciekawej trylogii. Dzisiaj skończyłam ją czytać i jestem pod przeogromnym wrażeniem. Nie mogę wyjść z podziwu nad wyobraźnią autorki oraz jej elastycznym stylem! To czego dokonała jest po prostu niesamowite! Druga część to prawdziwy rollercoaster. Myśli czytelnika muszą pozostać skupione przez cały czas i pracować na najwyższych obrotach bo w innym przypadku... będziemy zmuszeni czytać od nowa. Dlaczego? W tej lekturze jest taka ilość wątków, które w najmniej oczekiwanym momencie łączą się ze sobą, dochodzą nowe, że musimy nadą…

"Słodkie życie" Krystyna Mirek Przed Premierą...

Sylwetki Krystyny Mirek nie trzeba już specjalnie przybliżać. Zdobyła bowiem już dawno serca całej rzeszy czytelniczek. Jej powieści charakteryzują się ogromną dawką dobrych emocji, które zakorzeniają się w sercu na długo. W historiach, które wychodzą spod jej pióra czuć jej maksymalne oddanie, precyzyjność zupełnie tak jakby wyszywała piękny obraz. Sięga po to co najważniejsze w życiu czyli miłość, dodaje szarą prozę codzienności by zaraz rozjaśnić ją pięknymi tęczowymi kolorami, które wychodzą wtedy gdy pozbędziemy się strachu a zaczniemy żyć pełnią, jak mówią słowa ostatnio znanej piosenki "Zacznij na sto, nie na pięć procent żyć". 
Trzydziestoletnia Kornelia wciąż mieszka w rodzinnym domu. W swoim małym pokoju chowa nie tylko słodycze ale także wszystkie smutki oraz łzy, a tych wciąż przybywa. Kobieta piastuje stanowisko nauczycielki fizyki i ... jest nieszczęśliwa. Nie akceptuje siebie przez tuszę, z którą od najmłodszych lat stara się walczyć matka Kornelii. Wpajano jej…