Przejdź do głównej zawartości

"Szczęście za horyzontem" Krystyna Mirek.

Na rynku mamy ogrom pisarzy. Można wybierać i brzydko mówiąc, przepraszam, przebierać nieustannie. Niektórzy próbują zaistnieć ale bez wielkich sukcesów, drudzy wychodzą naprzeciw czytelnika i zachwycają go tylko jedną książką, bo kolejne są tylko gorsze a spadek formy mówi tylko jedno: teraz to już ciężko będzie przeskoczyć wysoko postawioną poprzeczkę. Są też tacy, którzy przychodzą i … zostają, zachwycają co chwila na nowo, przede wszystkim prostotą i spokojnym podejściem do fabuły. Do tej ostatniej grupy zalicza się Krystyna Mirek, która ma na swoim koncie dwadzieścia jeden powieści a z nich wszystkich naprawdę niezmiernie ciężko jest wybrać tę jedną jedyną. „Szczęście za horyzontem” to świeżynka, która już podbija serca czytelniczek.

Justyna i Jan żyją w dwóch różnych światach. Być może łączy ich tylko to, że co dzień patrzą w to samo niebo, wyciągają twarz do tego samego słońca. Chociaż wątpię, nie mają na to czasu.

Justyna wiedzie ustabilizowane, wygodne pełne przyjemności życie u boku Sławka. Para spodziewa się dzieci. Jednak tragiczne zdarzenie przekreśla wszystko, co dotychczas tak skrupulatnie budowali. Fakt, że zaczynają się dusić, sprawia, iż nie ma innej drogi. Jest tylko jedna, jedyna możliwość. Zacząć wszystko od początku tylko już nie w tym dobrze znanym środowisku.

Janek natomiast to ojciec trójki dzieci. Mężczyzna stara się ze wszystkich sił, aby jego pociechom niczego nie brakowało. Niestety, efekty nie są widoczne gołym okiem tak, jak powinny. Najstarszy syn Jana, Wiktor, wziął na siebie część obowiązków i to on stara się okiełznać całe domowe gniazdo. Kiedy do drzwi ich domu puka Justyna, nie wiedzą o tym, że ich los nareszcie przybierze inny obrót.

To prawda, że kiedy odczuwamy smutek powinniśmy skierować swoje kroki ku drugiemu człowiekowi. Wtedy wszystko nabiera innych kolorów i perspektywa dotychczas zasnuta mgłą zaczyna się odmieniać. Doskonale pokazała to Krystyna Mirek na kartach tej właśnie powieści.



Sądzę, że dla wielu „Szczęście za horyzontem” okaże się czymś zdecydowanie istotniejszym niż zwyczajną obyczajową, przyjemną opowieścią, którą po przeczytaniu odkłada się na półkę i zapomina. W przypadku tej pozycji zdecydowanie takie zachowanie nie będzie możliwe. Chociaż to pełna ciepła, delikatności, wyczucia historia to zawiera wyjątkowo mocne i wyraźne przesłanie. Jak zawsze w punkt ale tym razem wyjątkowo silnie i zdecydowanie. To uderzenie było bardzo potrzebne.
Mnie osobiście ta fabuła dotknęła mocno. Pokazała jeszcze wyraźniej to, do czego sama powoli dochodzę i czego wciąż się uczę. To trudna sztuka, w każdym z nas bowiem jest jakiś egoizm a porzucenie go wiele kosztuje... ale warto podjąć trud, by znaleźć Prawdziwe szczęście, które może kryć się tuż za horyzontem.
Bardzo podobało mi się również to, że autorka potrafi zawsze ze wszystkiego potrafi wyciągnąć dobro. Powinniśmy i tego wciąż się uczyć.
Tyle chciałabym jeszcze opowiedzieć o tej cudnej powieści ale gryzę się w język, by nie zdradzić zbyt wiele i tym samym odebrać Wam radość z lektury. Gorąco polecam „Szczęście za horyzontem”. Nie zawiedziecie się!

Za książkę dziękuję Edipresse Książki.  

Komentarze

  1. Bardzo lubię książki pani Krysi. Mam ochotę i tę poznać. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam, książki autorki niosą spokój i taką jakąś "błogość" :) i sa pięknie pisane.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Konkurs! Konkurs! Konkurs!

Wraz z wydawnictwem Czwarta Strona mam przyjemność zorganizować dla Was konkurs, w którym do wygrania jest wyjątkowa powieść. "Garść pierników, szczypta miłości" Natalii Sońskiej to książka z fabułą obsadzoną w okresie zimowym, mikołajkowym, tuż przed Bożym Narodzeniem. Będzie pomocna w złapaniu oddechu podczas takich upałów, jakie panują za oknem!  Zachęcam do wzięcia udziału w konkursie. Podaruj sobie szansę na przeczytanie  debiutanckiej powieści Natalii Sońskiej! Nie będziesz żałowała :) Jeśli masz wątpliwości czy jest to lektura dla Ciebie lub po prostu chciałabyś dowiedzieć się o niej trochę więcej, serdecznie zapraszam do przeczytania recenzji: Klik Zasady konkursu: 1. Organizatorem konkursu jest Książka Non Stop i wydawnictwo Czwarta Strona.  2. Konkurs trwa od 08.08 do 22.08.  3. Wygrywa jedna osoba.  4. Zwycięzca zostanie wyłoniony drogą losowania.  5. Wyniki  zostaną podane kilka dni od zakończenia konkursu. 6. Wysyłka tylko na terenie Polski

"Pokój z widokiem na miłość" Ewa Ciwińska- Roszak

Czułe historie Jak ogromne było moje zdziwienie, kiedy wzięłam do rąk tę książkę jednego dnia, a ostatnią kropkę zobaczyłam już następnego. Nie czytam tak szybko. Aż tu niespodzianka. Nie mogę się oderwać. Zuzanna wciąż tęskni za swoim zmarłym mężem. W przeżywaniu żałoby towarzyszy jej przyjaciółka i ukochany pies. Marek z kolei stracił żonę i samotnie wychowuje dzieci. Bliźniaki. Drogi tych dwojga krzyżują się w Kołobrzegu, gdzie Zuzanna opiekuje się schorowaną panią Różą. Relacja kobiet będzie miała ogromny wpływ na koleje losu tej młodszej. Dni mijają a Zuzannę i Marka coś do siebie ciągnie. Jak jednak otworzyć się na coś nowego, nową więź, jeśli tak mocno było się związanym z współmałżonkiem? Co to jest za książka! Mistrzostwo świata! I to debiut! Jestem pod ogromnym wrażeniem. Piękna historia o ludziach, którzy byli szczęśliwi, ale los szybko przerwał ten stan. Teraz zaś chce na nowo rozłożyć dla Zuzy i Marka hojne karty. Tylko czy oni są tak naprawdę na to gotowi? Pani

"Arabska ofiara" Tanya Valko

  Kilkanaście lat temu przeczytałam „Arabską żonę” i na tym był koniec. Jakoś nie przyciągnęła mnie seria na tyle, żeby iść dalej. Co jakiś czas w sieci widywałam książki Pani Valko, ale wiecie Państwo. Były inne i Arabska saga schodziła na dalszy plan. Aż tu nagle stwierdziłam, że to jest doskonały moment na tego typu historię. Miałam rację. Autorka ma niepowtarzalny styl a i tematyka, którą porusza nie jest ani trochę oklepana. Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Prószyńskiego w moje ręce wpadła najnowsza książka pt. „Arabska ofiara”. Dziękuję. Bardzo, bardzo aktualny tytuł. Na tle Mundialu w Katarze, konfliktu izraelsko- palestyńskiego oraz wojny na Ukrainie toczy się życie kobiet z familii Goldmanów i Salimich. Dorota, Daria, Nadia i Marysia. Wszystkie z bogatym bagażem życiowym. Każda z nich ma swoje za uszami. Ale, jak to często a nawet bardzo często bywa, mimo licznych niesnasek, żywych lub spokojniejszych wymian zdań, rodzina widać obstaje za sobą. Dorota, pomimo wcześniejszej