Przejdź do głównej zawartości

"Dziewczyna z warkoczami" Anna H. Niemczynow


 
Kolejna wiosenna książka, jaką przeczytałam w tym roku to wciągająca historia Pauliny.


Dziewczyna z warkoczami” wydana i przesłana w moje ręce przez wydawnictwo Filia umożliwiła mi wejście w niemalże idealny, wymuskany świat pełen wszystkiego, co najlepsze. Dziękuję, że mogłam ją przeczytać.

Przyjaźń, serdeczność, ciepło, oddanie i olbrzymia miłość rodzicielska. Na pierwszy ogień wychodzą właśnie te pozytywne aspekty.

Kiedy tak wędrowałam wzrokiem po następujących po sobie literach, w mojej głowie powstawało pytanie: „W którym momencie to sielskie życie bohaterów dojdzie do znaku Stop a za nim będą zakręty”. Przecież „nic nie może wiecznie trwać” jak mówią słowa jednej z polskich piosenek.


Kiedy poznajemy Paulinę, prowadzi ona dość przyjemne życie, pozbawione większych trosk. Otoczona pełnią rodzicielskiej miłości ma mnóstwo powodów do uśmiechu. Do domu jej przyjaciółki – Dagmary – przyjeżdża gość. Mikołaj jest dojrzałym mężczyzną, któremu trudno się oprzeć. Zraniony przez los wiedzie taką egzystencję, która pozwala mu na luksusy, jakich niegdyś zazdrościł innym. Jego przybycie powoduje szybsze bicie serca u Pauliny niemal od pierwszych chwil. Ich relacja prędko się zacieśnia. Dziewczyna nie ma pojęcia, że ktoś czuwa nad ich związkiem i gorąco im dopinguje...

Można śmiało rzec, że od przybycia Mikołaja wszystko się zmienia i nie mam tutaj na myśli tylko życia Pauliny, w które wchodzi mężczyzna i chce ją kochać i kocha. Na jaw zupełnie nieoczekiwanie wychodzą sprawy, o jakich Paulina nie miała bladego pojęcia... Młoda kobieta po tylu latach spokojnej egzystencji zostanie postawiona przed trudnymi wyborami. Spada na nią deszcz informacji, po którym przejście do porządku dziennego jest trudne. Ba, czy w ogóle jest możliwe?

Lekki styl autorki sprawił, że trudne tematy opisała wręcz ujmująco. Wlała w nie ogromne pokłady dobra. Z wielkim oddaniem, pasją, subtelnością prowadzi swych bohaterów przez ścieżkę życia. Widać, że bardzo ich lubi. Zaserwowała sporą dawkę ciepła, które ogrzewa na długo jeszcze po tym, jak książka już przeczytana powędruje na półkę.

Podczas lektury nie można oprzeć się wrażeniu, iż słońce świeci nad bohaterami przez cały czas a kiedy zachodzi, czujemy, że lada chwila na nowo wzejdzie. Historia, choć początkowo dosyć banalna, sprawia sporo przyjemności. Zaskakuje, kiedy nagle na jaw wypływają sekrety. Rozczula, wprowadza w serce ogromne pokłady wdzięczności, wywołuje nostalgiczny uśmiech na twarzy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Kamienica pod Szczęśliwą Gwiazdą" Agnieszka Krawczyk.

Jest, nareszcie jest początek kolejnej serii popularnej krakowskiej pisarki, którą pokochało tysiące czytelniczych serc. Oto „Kamienica pod Szczęśliwą Gwiazdą” obiecuje piękną podróż po Krakowie, mieście, gdzie jest kilka, kilkanaście zapierających dech w piersiach miejsc, w których czas jakby się zatrzymał lub płynie zupełnie inaczej. Teraz przychodzi Agnieszka Krawczyk ze swoją sagą i roztacza przed nami wyjątkowy obraz swojego Krakowa. Dodaje urocze malownicze uliczki, snuje marzenia o mydlarni... Jeśli ktoś dotychczas nie miał sposobności, by poznać miasto królów, po lekturze niniejszej pozycji wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane i nie pozostanie nic innego, tylko wizyta w Krakowie.
Młoda, samotnie wychowująca urocze bliźnięta, Zuzanna Lorenc wprowadzając się do mieszkania przy ulicy Gwieździstej, rozpoczyna nowy etap życia. Szybko odkrywa, że jej sąsiedzi to osoby bardzo wyjątkowe, ciekawe i nietuzinkowe. Kobiety noszące nietypowe dla dzisiejszych czasów imiona zaczerpnięte z d…

"Uczucia zaklęte w kamieniu" Karolina Wilczyńska.

Są na rynku wydawniczym takie nazwiska, po które sięgamy bez żadnych oporów. Wśród nich na specjalne wyróżnienie zasługuje Karolina Wilczyńska. Swoją serią Jagodno podbija serca czytelniczek."Uczucia zaklęte w kamieniu" to już siódma odsłona popularnego cyklu. Mogłoby się wydawać, że skoro już tak wiele części pojawiło się w księgarniach to ta siódma niczym nie zaskoczy, nie rozbawi, nie wniesie w życie czytelniczek niczego czym by wcześniej nie zostały obdarowane. Jednak jest inaczej. Wilczyńska wciąż potrafi zaciekawić. Jaką trzeba być pisarką, by pisząc o tych samych bohaterach, miejscach ani przez moment nie znurzyć odbiorcy? Odpowiedź może być tylko jedna. Taką autorkę można określić tylko jako wyjątkową. 

Jagodno to wioska ulokowana gdzieś w pobliżu Gór Świętokrzyskich.  To tam toczy się egzystencja bliskich sobie nawzajem i nam, czytelnikom, osób. To miejsce jest niczym bezpieczna przystań. Każdy kto chociaż raz je zobaczył pozostaje pod jego urokiem juz na zawsze. Tym…