Przejdź do głównej zawartości

"Lewy brzeg" Anna Kasiuk

Mroczna aura panująca za oknem początkiem minionego tygodnia wspaniale współgrała z fabułą książki, jaką miałam przyjemność czytać a teraz chcę Wam ją zaproponować. "Lewy brzeg" to pierwsza część serii zatytułowanej "Łowiska" Anny Kasiuk. Już sama nazwa wzbudza we mnie niepokój. Lektura tej książki pobudza wyobraźnię, sprawia, iż na ciele pojawia się gęsia skórka, ale kiedy odkładamy ją, aby dokończyć w późniejszym czasie, nie jesteśmy w stanie myśleć o czymkolwiek innym oprócz fabuły powieści. 

Maja jest pełną wiary ludzi dziecięcą psycholożką. Praca, którą kocha, dzięki której czuje się potrzebna, spotkania z serdeczną przyjaciółką mieszkającą bardzo blisko Ewą, opieka nad starszym i schorowanym ojcem to całe jej życie. Majka zawsze potrafiła się cieszyć z tego, co ma, nie pragnęła wiele. Skrycie marzy o szczęśliwej rodzinie, jaką ma nadzieję kiedyś założyć. To Ewa była osobą, która ośmielała się sięgać po więcej, brać co tylko można. Dziewczyna uradowana podpisaniem umowy o wymarzoną pracę, mimo tego, iż wie, z jakim szefem przyjdzie jej się zmierzyć, postanawia porwać Maję na imprezę. Pani psycholog jeszcze nie wie, że tego wieczoru pozna mężczyznę, który radykalnie odmieni jej życie. Paweł przed laty obrał sobie za cel odnalezienie kobiety, która sprowadziła na ich rodzinę klątwę, zniwelowała spokój i harmonię chciał, aby kobieta poniosła karę za swój czyn. Nie mógł spokojnie osiąść i cieszyć się codziennością. Teraz jednak wszystko wskazuje na to, że jej nie odnajdzie, ponieważ ślad po niej zaginął, jest za to jej córka, lecz ona wzbudza w mężczyźnie pozytywne uczucia... przecież nie tak to miało wyglądać... Kiedy drogi Pawła i Majki złączą się, młodzi doświadczą nie jednej zapierającej dech w piersiach fascynującej chwili. Lecz, czy fascynacja ciałem, zbliżenia seksualne w intrygujących miejscach mogą być podstawą długotrwałego, wartościowego związku?

"Lewy brzeg" trudno podciągnąć do jednej kategorii literackiej. Jest to powieść łącząca w sobie romans, erotyk, wątki obyczajowe a nawet i mamy w niej do czynienia z horrorem. Każdy więc odnajdzie w niej coś, co zapadnie mu w pamięć. Podczas czytania bezproblemowo wchodzimy wgłąb fabuły, przechodzimy przez życiowe trudy bohaterów. Przez całą lekturę towarzyszy nam lęk, obawa, niepokój o bezpieczeństwo postaci, których trudno okiełznać. Szczególnie Pawła. Jest to mężczyzna, o jakim zapewne marzą kobiety. Zupełnie nie rozumiem dlaczego. Z mojego punktu widzenia mamy tu do czynienia z człowiekiem nie stabilnym emocjonalnie, przy którym nie można czuć się swobodnie. Niejednokrotnie krzyczałam w myślach: "Majka! Uciekaj od niego!". O tak, książka wzbudza ogrom sprzecznych nie raz emocji. Z jednej strony poznajemy delikatną, czułą, romantyczną, troskliwą odsłonę Pawła, lecz z drugiej zimną, oschłą, niezrównoważoną... Zbyt wielki rollercoaster!

Tym, co wprawiło mnie w zdumienie i tutaj pokłony w stronę Ani to to, że ponad 300 stron jest zadrukowanych drobną czcionką! Wyobraźnia u autorki widać ma się świetnie a to jest radosny znak, ponieważ po drugiej części "Łowisk" możemy spodziewać się następnych wciągających i intrygujących powieści. Szanowna pisarko pisz, pisz jak najwięcej, ponieważ Twoje książki na prawdę są inne niż wszystkie, jakie dotychczas czytałam. 

Za egzemplarz z całego serca dziękuję Ani Kasiuk.

Komentarze

  1. Niestety to książka nie dla mnie. Niemniej jednak recenzję czytało mi się bardzo przyjemnie.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Czerwień jarzębin" Katarzyna Michalak

Zło nie śpi, czai się, czeka na odpowiednią chwilę, by zaatakować. 
"Czerwień jarzębin" to druga część nowej serii popularnej autorki. Katarzyna Michalak ma na swoim koncie szereg książek, które podbiły serca czytelniczek. Nowy cykl jest mroczny, tajemniczy. Podczas czytania zarówno "Leśnej Polany" jak i "Czerwieni jarzębin" niemożliwością jest zepchnięcie lęku, który pojawia się w nas samoistnie wraz z rozpoczęciem lektury. Lubicie takie książki? Może warto rozważyć zakup tych pozycji?
Gabrysi grozi niebezpieczeństwo. Kobieta nie może odetchnąć z ulgą i zamieszkać w wymarzonym domku, który przecież ma na własność. Jej najbliżsi usiłują zrobić wszystko, by ochronić kruchą Gabrielę, tylko czy zdążą? Kobieta nagle, zupełnie nieoczekiwanie, znika. Przyjaciele odchodzą od zmysłów. W ich głowach pojawia się tylko jedno pytanie: czy kobieta jeszcze żyje? Zło nie odpuszcza, a pod "złem" kryje się Kuchta, człowiek, przez którego bracia Prado zaznali na zi…

"Dziewczyna z warkoczami" Anna H. Niemczynow

Kolejna wiosenna książka, jaką przeczytałam w tym roku to wciągająca historia Pauliny.

„Dziewczyna z warkoczami” wydana i przesłana w moje ręce przez wydawnictwo Filia umożliwiła mi wejście w niemalże idealny, wymuskany świat pełen wszystkiego, co najlepsze. Dziękuję, że mogłam ją przeczytać.
Przyjaźń, serdeczność, ciepło, oddanie i olbrzymia miłość rodzicielska. Na pierwszy ogień wychodzą właśnie te pozytywne aspekty.
Kiedy tak wędrowałam wzrokiem po następujących po sobie literach, w mojej głowie powstawało pytanie: „W którym momencie to sielskie życie bohaterów dojdzie do znaku Stop a za nim będą zakręty”. Przecież „nic nie może wiecznie trwać” jak mówią słowa jednej z polskich piosenek.

Kiedy poznajemy Paulinę, prowadzi ona dość przyjemne życie, pozbawione większych trosk. Otoczona pełnią rodzicielskiej miłości ma mnóstwo powodów do uśmiechu. Do domu jej przyjaciółki – Dagmary – przyjeżdża gość. Mikołaj jest dojrzałym mężczyzną, któremu trudno się oprzeć. Zraniony przez los wiedzi…

"Kuchennymi drzwiami. Światło i cień" Katarzyna Majgier

Kiedy w tamtym roku na rynku pojawił się pierwszy tom sagi zatytułowanej "Kuchennymi drzwiami", a księgarnia Pan Tomasz zaproponowała mi recenzencki egzemplarz, bardzo chętnie wzięłam go do ręki. Zauroczyło mnie wtedy wszystko. Znużenie podczas lektury nie było mi straszne. Kraków, intrygi, miłość, tajemnice, zaskakujące zwroty akcji - po prostu wciąż coś się dzieje! Ci, którzy czytali doskonale o tym wiedzą. Teraz nadszedł czas na tom drugi tej jakże ciekawej trylogii. Dzisiaj skończyłam ją czytać i jestem pod przeogromnym wrażeniem. Nie mogę wyjść z podziwu nad wyobraźnią autorki oraz jej elastycznym stylem! To czego dokonała jest po prostu niesamowite! Druga część to prawdziwy rollercoaster. Myśli czytelnika muszą pozostać skupione przez cały czas i pracować na najwyższych obrotach bo w innym przypadku... będziemy zmuszeni czytać od nowa. Dlaczego? W tej lekturze jest taka ilość wątków, które w najmniej oczekiwanym momencie łączą się ze sobą, dochodzą nowe, że musimy nadą…