Przejdź do głównej zawartości

"To skomplikowane. Julie" Jesica Park PRZEDPREMIEROWO

Studia to niepowtarzalny czas. Okres, kiedy zdobywamy wiedzę w całkiem innym mieście, w którym musimy sprostać wszystkim obowiązkom. Jest to nie rzadko pierwszy kontakt z samodzielnością w tak dużym stopniu. Mieszkamy w akademikach, na stancjach spotykamy różne osobowości, z którymi często musimy dzielić miejsce tymczasowego zamieszkania... Nie jest łatwo...

 Kiedy Julie postanawia wyjechać na studia, nic nie stoi na przeszkodzie. Matka rezerwuje jej pokój, dziewczyna opuszcza rodzinny dom. Na miejscu jednak szybko staje się jasne, że nie pójdzie tak prosto. Początkowe schody mogą być zapowiedzią burzliwego czasu studenckiego. Zamiast do wynajętego lokum (którego nie ma), Julie trafia pod dach państwa Watkins, gdzie poznaje: Matta - wyjątkowego, jedynego w swoim rodzaju obdarzonego ścisłym umysłem, Fina - nieobecnego ciałem, osiągalnego tylko przez Facebooka oraz Celeste - osobliwą, zamkniętą w sobie dziewczynkę, z którą Julie nieprawdopodobnie bardzo się zżyje. Rola naszej głównej bohaterki okaże się szersza niż początkowo możemy sądzić. Coś w tej rodzinie zdecydowanie nie gra i Julie postanowi poznać prawdę, odkryć powód takiego zachowania Celeste oraz Erin i Rogera, którzy przez większość czasu pozostają nieobecni w domu. Głową familii okazuje się Matt. Dlaczego tak jest? Jakie wydarzenia w przeszłości tak bardzo naznaczyły tych sympatycznych ludzi?

Z chwilą, kiedy wkraczamy do domu Watkinsów, poznajemy kompletnie rozbitą rodzinę. Nie są szczęśliwi. Daleko im do obrazu ludzi, jakich zazwyczaj poznajemy w książkach dla nastolatków. I czemu tak przystojny zadurzony w Julie Finn nie chce skrócić swoich wycieczek po świecie by w końcu przybyć do Bostonu?

Jessica Park postanowiła uraczyć swych młodych czytelników czymś głębszym niż sceny erotyczne na co drugiej stronie. W tym miejscu spotykamy się przede wszystkim z bólem oraz ogromną stratą, z jaką ciężko jest się pogodzić. Celeste jest zamknięta w skorupie, dlaczego? Można odnieść wrażenie, że jest jej z tym dobrze. Rodzina otoczyła ją murem. A może ona sama się tam schroniła? Nikt więcej nie ma do dziewczynki dostępu.

 Czy Julie dotrze do sedna sprawy i zdoła pomóc zarówno małej przyjaciółce jak i pozostałym członkom rodziny? Ta historia jest inna. Ta książka jest cudna i przede wszystkim mądra. Jeśli chodzi o fabułę to dla mnie majstersztyk. Chciałabym, aby o tej powieści było głośno, ponieważ zasługuje na to jak mało która inna książka. Dziewczyny! Podczas swoich zakupów w księgarni nie zapomnijcie o "To skomplikowane. Julie"! Przy tej opowieści nie można się nudzić ani narzekać na brak fenomenalnych niespodzianek. 

Dziękuję wydawnictwu Znak Literanova za przesłanie egzemplarza recenzenckiego. Czekam teraz z niecierpliwością na następne części. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Dziewczyna z warkoczami" Anna H. Niemczynow

Kolejna wiosenna książka, jaką przeczytałam w tym roku to wciągająca historia Pauliny.

„Dziewczyna z warkoczami” wydana i przesłana w moje ręce przez wydawnictwo Filia umożliwiła mi wejście w niemalże idealny, wymuskany świat pełen wszystkiego, co najlepsze. Dziękuję, że mogłam ją przeczytać.
Przyjaźń, serdeczność, ciepło, oddanie i olbrzymia miłość rodzicielska. Na pierwszy ogień wychodzą właśnie te pozytywne aspekty.
Kiedy tak wędrowałam wzrokiem po następujących po sobie literach, w mojej głowie powstawało pytanie: „W którym momencie to sielskie życie bohaterów dojdzie do znaku Stop a za nim będą zakręty”. Przecież „nic nie może wiecznie trwać” jak mówią słowa jednej z polskich piosenek.

Kiedy poznajemy Paulinę, prowadzi ona dość przyjemne życie, pozbawione większych trosk. Otoczona pełnią rodzicielskiej miłości ma mnóstwo powodów do uśmiechu. Do domu jej przyjaciółki – Dagmary – przyjeżdża gość. Mikołaj jest dojrzałym mężczyzną, któremu trudno się oprzeć. Zraniony przez los wiedzi…

"Kamienica pod Szczęśliwą Gwiazdą" Agnieszka Krawczyk.

Jest, nareszcie jest początek kolejnej serii popularnej krakowskiej pisarki, którą pokochało tysiące czytelniczych serc. Oto „Kamienica pod Szczęśliwą Gwiazdą” obiecuje piękną podróż po Krakowie, mieście, gdzie jest kilka, kilkanaście zapierających dech w piersiach miejsc, w których czas jakby się zatrzymał lub płynie zupełnie inaczej. Teraz przychodzi Agnieszka Krawczyk ze swoją sagą i roztacza przed nami wyjątkowy obraz swojego Krakowa. Dodaje urocze malownicze uliczki, snuje marzenia o mydlarni... Jeśli ktoś dotychczas nie miał sposobności, by poznać miasto królów, po lekturze niniejszej pozycji wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane i nie pozostanie nic innego, tylko wizyta w Krakowie.
Młoda, samotnie wychowująca urocze bliźnięta, Zuzanna Lorenc wprowadzając się do mieszkania przy ulicy Gwieździstej, rozpoczyna nowy etap życia. Szybko odkrywa, że jej sąsiedzi to osoby bardzo wyjątkowe, ciekawe i nietuzinkowe. Kobiety noszące nietypowe dla dzisiejszych czasów imiona zaczerpnięte z d…

"Kuchennymi drzwiami. Światło i cień" Katarzyna Majgier

Kiedy w tamtym roku na rynku pojawił się pierwszy tom sagi zatytułowanej "Kuchennymi drzwiami", a księgarnia Pan Tomasz zaproponowała mi recenzencki egzemplarz, bardzo chętnie wzięłam go do ręki. Zauroczyło mnie wtedy wszystko. Znużenie podczas lektury nie było mi straszne. Kraków, intrygi, miłość, tajemnice, zaskakujące zwroty akcji - po prostu wciąż coś się dzieje! Ci, którzy czytali doskonale o tym wiedzą. Teraz nadszedł czas na tom drugi tej jakże ciekawej trylogii. Dzisiaj skończyłam ją czytać i jestem pod przeogromnym wrażeniem. Nie mogę wyjść z podziwu nad wyobraźnią autorki oraz jej elastycznym stylem! To czego dokonała jest po prostu niesamowite! Druga część to prawdziwy rollercoaster. Myśli czytelnika muszą pozostać skupione przez cały czas i pracować na najwyższych obrotach bo w innym przypadku... będziemy zmuszeni czytać od nowa. Dlaczego? W tej lekturze jest taka ilość wątków, które w najmniej oczekiwanym momencie łączą się ze sobą, dochodzą nowe, że musimy nadą…