Przejdź do głównej zawartości

"Kobiety z ulicy Grodzkiej. Wiktoria" Lucyna Olejniczak

Kobiety z ulicy Grodzkiej. Wiktoria

Wydawca: Prószyński i Ska
Premiera: 03.11.2015
Stron: 376

 "Kobiety z ulicy Grodzkiej. Hanka" na szczęście czytałam niedawno i dzięki temu idealnie mogłam do tamtej historii "dokleić" tę, o Wiktorii. Czytelnicy, którzy mieli przyjemność zapoznać się z treścią pierwszej części niesamowitej sagi, wiedzą, że Lucyna Olejniczak ma dar do przeniesienia nas w czasie. Podczas czytania, dosłownie!, można wyłączyć się i wręcz namacalnie poczuć dawny Kraków. Wyobraźnia działa na przyspieszonych obrotach, nie inaczej. Poznajemy z pozoru normalne życie. Trudne wybory, nieoczekiwane zwroty akcji, płacz, żal, śmierć, smutek, radość a w końcu, jak myślę, szczęście i bezkresna miłość. Cała gama uczuć tak dobrze nam znanych nie jest obca także bohaterom. W żaden sposób nie są wyidealizowani! Są prawdziwi. 

Różnie to bywa z kontynuacjami. Po przeczytaniu pierwszej części mamy nadzieję na Petardę, błyskotliwość, pomysłowość i fantazję autora. Na rozwinięcie wątków, rozszerzenie ale również na coś nowego, zaskakującego. Nie rzadko marząc w ten sposób niestety szybko spadamy na ziemię. Lucyna Olejniczak wszystko przemyślała i nie pozwala pozbyć się marzeń, że następna pozycja będzie mniej przejmująca. Tutaj jest, moi Drodzy, odwrotnie. Z większą przyjemnością czytałam drugą część niż pierwszą. Podróż głównej bohaterki do Paryża, poszukiwania ukochanego, zawarcie przyjaźni, rozszerzenie umiejętności. Oto z czym mamy styczność w tej pozycji. 

Wiktoria jest niesamowicie mądrą i silną kobietą. Wybiera się w drogę nie wiedząc co ją u jej kresu spotka. Ma nadzieję na szczęśliwe zakończenie. Przecież jest zakochana! Paryż to piękne miasto ale daleko mu do ukochanego Krakowa... Główna bohaterka niecierpliwie oczekuje spotkania z Filipem by wyznać mu, że już nic nie stoi na przeszkodzie ich miłości. Czy aby na pewno droga do serca mężczyzny nadal jest otwarta? Pomimo przejmującej tęsknoty za domem, apteką oraz bliskimi jest na tyle zdeterminowana aby doprowadzić to, co zaczęła, do końca. Pobyt w Paryżu zmieni życie Wiktorii o 180 stopni. Nic już nie będzie takie samo... 

Po powrocie do Krakowa dziewczyna musi się zmierzyć z obowiązkami, jakie na pewien czas zaniedbała. Teraz będzie jej trudniej, ponieważ z podróży nie wróciła sama.. Przy pomocy cioci Kasperkowej, innych bliskich jej osób oraz mądrego wspaniałego mężczyzny, Wiktoria zaczyna wierzyć, że klątwa jaką rzuciła na nią jej matka, nie przekreśla niczego.

"Kobiety z ulicy Grodzkiej. Wiktoria" to genialnie napisana kontynuacja! Da się? Da! Miejmy nadzieję, że następna książka traktująca tym razem o Matyldzie nie będzie ostatnią. Zapytacie kim jest Matylda? Koniecznie przeczytajcie powieść, tam znajdziecie odpowiedź. 

10/10 Zdecydowanie! 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Czerwień jarzębin" Katarzyna Michalak

Zło nie śpi, czai się, czeka na odpowiednią chwilę, by zaatakować. 
"Czerwień jarzębin" to druga część nowej serii popularnej autorki. Katarzyna Michalak ma na swoim koncie szereg książek, które podbiły serca czytelniczek. Nowy cykl jest mroczny, tajemniczy. Podczas czytania zarówno "Leśnej Polany" jak i "Czerwieni jarzębin" niemożliwością jest zepchnięcie lęku, który pojawia się w nas samoistnie wraz z rozpoczęciem lektury. Lubicie takie książki? Może warto rozważyć zakup tych pozycji?
Gabrysi grozi niebezpieczeństwo. Kobieta nie może odetchnąć z ulgą i zamieszkać w wymarzonym domku, który przecież ma na własność. Jej najbliżsi usiłują zrobić wszystko, by ochronić kruchą Gabrielę, tylko czy zdążą? Kobieta nagle, zupełnie nieoczekiwanie, znika. Przyjaciele odchodzą od zmysłów. W ich głowach pojawia się tylko jedno pytanie: czy kobieta jeszcze żyje? Zło nie odpuszcza, a pod "złem" kryje się Kuchta, człowiek, przez którego bracia Prado zaznali na zi…

"Dziewczyna z warkoczami" Anna H. Niemczynow

Kolejna wiosenna książka, jaką przeczytałam w tym roku to wciągająca historia Pauliny.

„Dziewczyna z warkoczami” wydana i przesłana w moje ręce przez wydawnictwo Filia umożliwiła mi wejście w niemalże idealny, wymuskany świat pełen wszystkiego, co najlepsze. Dziękuję, że mogłam ją przeczytać.
Przyjaźń, serdeczność, ciepło, oddanie i olbrzymia miłość rodzicielska. Na pierwszy ogień wychodzą właśnie te pozytywne aspekty.
Kiedy tak wędrowałam wzrokiem po następujących po sobie literach, w mojej głowie powstawało pytanie: „W którym momencie to sielskie życie bohaterów dojdzie do znaku Stop a za nim będą zakręty”. Przecież „nic nie może wiecznie trwać” jak mówią słowa jednej z polskich piosenek.

Kiedy poznajemy Paulinę, prowadzi ona dość przyjemne życie, pozbawione większych trosk. Otoczona pełnią rodzicielskiej miłości ma mnóstwo powodów do uśmiechu. Do domu jej przyjaciółki – Dagmary – przyjeżdża gość. Mikołaj jest dojrzałym mężczyzną, któremu trudno się oprzeć. Zraniony przez los wiedzi…

"Kuchennymi drzwiami. Światło i cień" Katarzyna Majgier

Kiedy w tamtym roku na rynku pojawił się pierwszy tom sagi zatytułowanej "Kuchennymi drzwiami", a księgarnia Pan Tomasz zaproponowała mi recenzencki egzemplarz, bardzo chętnie wzięłam go do ręki. Zauroczyło mnie wtedy wszystko. Znużenie podczas lektury nie było mi straszne. Kraków, intrygi, miłość, tajemnice, zaskakujące zwroty akcji - po prostu wciąż coś się dzieje! Ci, którzy czytali doskonale o tym wiedzą. Teraz nadszedł czas na tom drugi tej jakże ciekawej trylogii. Dzisiaj skończyłam ją czytać i jestem pod przeogromnym wrażeniem. Nie mogę wyjść z podziwu nad wyobraźnią autorki oraz jej elastycznym stylem! To czego dokonała jest po prostu niesamowite! Druga część to prawdziwy rollercoaster. Myśli czytelnika muszą pozostać skupione przez cały czas i pracować na najwyższych obrotach bo w innym przypadku... będziemy zmuszeni czytać od nowa. Dlaczego? W tej lekturze jest taka ilość wątków, które w najmniej oczekiwanym momencie łączą się ze sobą, dochodzą nowe, że musimy nadą…