Przejdź do głównej zawartości

"Życie z drugiej ręki" Anna Grzyb

Wydawca: Szara Godzina
Premiera: 2015
Stron: 192

Na samym początku chcę podziękować raz jeszcze Annie Grzyb oraz wydawnictwu Szara Godzina, iż zechcieli obdarować mnie egzemplarzem książki "Życie z drugiej ręki". Jestem prze szczęśliwa, że zaufaliście mi. 

Anita jest niczym nie wyróżniającą się kobietą. Matka, żona całkowicie oddana dzieciom, dbająca o dom. Tylko ile tak można? No właśnie. W końcu nadchodzi czas na zmiany.

A przecież miało nie być zmian. Przecież życie z Tym Mężczyzną miało być piękne, jasne, barwne, pozbawione jakichkolwiek większych konfliktów. Poznali się w autobusie. Banalnie, prawda? Na początku niezobowiązująca rozmowa a później to już samo poszło i nim się spostrzegli, byli po ślubie. Wtedy miłość kwitła. Tak miało być już zawsze. Niestety tak łatwo to nie ma. Uczucie między Anitą a Tym Mężem ulotniło się ustępując miejsca przyzwyczajeniu, kłótniom o wszystko i o nic, żalem. Teraz kobieta została sama z dziećmi, ponieważ Ten Mąż pracował na drugim końcu Polski. 

Wszystko zaczyna się zmieniać, prostować za sprawą Joanny, przyjaciółki Anity. Poznały się w bibliotece. Obie uwielbiają czytać, ale wydaje się, że Anita bardziej, bo to ona uciekała w świat fikcji literackiej spędzając czas w domu. Teraz nasza główna bohaterka w końcu ma przyjaciółkę, bratnią duszę. . Wcześniej jakoś jej ta przyjaźń nie wychodziła. Kobiety wspierają się wzajemnie, są dla siebie niebywałą podporą. Kiedy Aśka proponuje Anicie rozkręcenie wspólnego biznesu... główna bohaterka nabiera nadziei, że w końcu nadszedł Ten Czas. Niesamowita jest ta ich więź. Jesteśmy świadkami jak Joanna wyprowadza Anitę z marazmu miasteczka, gdzie jedyną nowością są plotki zasłyszane w sklepie.

Anita z zamkniętej w czterech ścianach z dziećmi przeistacza się w pewną siebie kobietę, która zaczyna wierzyć, że nic nie jest stracone. Marzenia nie muszą pozostać tylko marzeniami, a miłość można wskrzesić...

To jedynie zarys fabuły debiutanckiej powieści Anny Grzyb. "Życie z drugiej ręki" to dogłębnie prawdziwa historia pozbawiona ulepszaczy i upiększeń. To opowieść o kobietach, o nas. Wiele z czytelniczek na pewno znajdzie w Anicie wiele cech, które same posiadają. Z jakiegoś tam już doświadczenia wiem, że lubimy słodkie opowieści typu "Ona widzi jego i już wie, że to ten i w ogóle cały świat wychodzi im na przeciw". Warto jednak sięgnąć po "Życie z drugiej ręki" może dla odmiany a może po to, aby uświadomić sobie, że nie ważne w jakim położeniu teraz jesteśmy, ponieważ wystarczy zawalczyć, by zmienić życie na lepsze. 

Moja ocena: 8/10

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Czerwień jarzębin" Katarzyna Michalak

Zło nie śpi, czai się, czeka na odpowiednią chwilę, by zaatakować. 
"Czerwień jarzębin" to druga część nowej serii popularnej autorki. Katarzyna Michalak ma na swoim koncie szereg książek, które podbiły serca czytelniczek. Nowy cykl jest mroczny, tajemniczy. Podczas czytania zarówno "Leśnej Polany" jak i "Czerwieni jarzębin" niemożliwością jest zepchnięcie lęku, który pojawia się w nas samoistnie wraz z rozpoczęciem lektury. Lubicie takie książki? Może warto rozważyć zakup tych pozycji?
Gabrysi grozi niebezpieczeństwo. Kobieta nie może odetchnąć z ulgą i zamieszkać w wymarzonym domku, który przecież ma na własność. Jej najbliżsi usiłują zrobić wszystko, by ochronić kruchą Gabrielę, tylko czy zdążą? Kobieta nagle, zupełnie nieoczekiwanie, znika. Przyjaciele odchodzą od zmysłów. W ich głowach pojawia się tylko jedno pytanie: czy kobieta jeszcze żyje? Zło nie odpuszcza, a pod "złem" kryje się Kuchta, człowiek, przez którego bracia Prado zaznali na zi…

"Dziewczyna z warkoczami" Anna H. Niemczynow

Kolejna wiosenna książka, jaką przeczytałam w tym roku to wciągająca historia Pauliny.

„Dziewczyna z warkoczami” wydana i przesłana w moje ręce przez wydawnictwo Filia umożliwiła mi wejście w niemalże idealny, wymuskany świat pełen wszystkiego, co najlepsze. Dziękuję, że mogłam ją przeczytać.
Przyjaźń, serdeczność, ciepło, oddanie i olbrzymia miłość rodzicielska. Na pierwszy ogień wychodzą właśnie te pozytywne aspekty.
Kiedy tak wędrowałam wzrokiem po następujących po sobie literach, w mojej głowie powstawało pytanie: „W którym momencie to sielskie życie bohaterów dojdzie do znaku Stop a za nim będą zakręty”. Przecież „nic nie może wiecznie trwać” jak mówią słowa jednej z polskich piosenek.

Kiedy poznajemy Paulinę, prowadzi ona dość przyjemne życie, pozbawione większych trosk. Otoczona pełnią rodzicielskiej miłości ma mnóstwo powodów do uśmiechu. Do domu jej przyjaciółki – Dagmary – przyjeżdża gość. Mikołaj jest dojrzałym mężczyzną, któremu trudno się oprzeć. Zraniony przez los wiedzi…

"Kuchennymi drzwiami. Światło i cień" Katarzyna Majgier

Kiedy w tamtym roku na rynku pojawił się pierwszy tom sagi zatytułowanej "Kuchennymi drzwiami", a księgarnia Pan Tomasz zaproponowała mi recenzencki egzemplarz, bardzo chętnie wzięłam go do ręki. Zauroczyło mnie wtedy wszystko. Znużenie podczas lektury nie było mi straszne. Kraków, intrygi, miłość, tajemnice, zaskakujące zwroty akcji - po prostu wciąż coś się dzieje! Ci, którzy czytali doskonale o tym wiedzą. Teraz nadszedł czas na tom drugi tej jakże ciekawej trylogii. Dzisiaj skończyłam ją czytać i jestem pod przeogromnym wrażeniem. Nie mogę wyjść z podziwu nad wyobraźnią autorki oraz jej elastycznym stylem! To czego dokonała jest po prostu niesamowite! Druga część to prawdziwy rollercoaster. Myśli czytelnika muszą pozostać skupione przez cały czas i pracować na najwyższych obrotach bo w innym przypadku... będziemy zmuszeni czytać od nowa. Dlaczego? W tej lekturze jest taka ilość wątków, które w najmniej oczekiwanym momencie łączą się ze sobą, dochodzą nowe, że musimy nadą…