Przejdź do głównej zawartości

"Magiczne miejsce" Agnieszka Krawczyk


Premiera: 01.07.2015
Wydawnictwo: Filia
Stron: 300?
Wydanie: II

Witold Mossakowski to młody pracownik ministerstwa. Mieszka w Warszawie i tak na prawdę... nie żyje. No bo jaka to egzystencja, która składa się tylko z codziennych wyjść do pracy? Nigdy tak na prawdę na to nie narzekał, ponieważ nie widział w tym nic złego, ale za sprawą pewnej propozycji wszystko zaczyna się zmieniać. 

Mężczyzna dokonuje zakupu podupadającego pałacu w Idze. Miejscowość jest usytuowana gdzieś na końcu świata. Witold początkowo tj. po obejrzeniu domu chyba żałuje podjętej decyzji, jak on, człowiek z miasta, odnajdzie się we wsi? Lecz jak powiedział A to wypada powiedzieć też B. 

Większość mieszkańców Idy jest mu przychylna. Szybko nawiązuje znajomość z panią sołtys - Milą Bielak, Albertem i Wojtkiem - nauczycielami w tamtejszej szkole, panią Teklą - producentką niesamowitych różanych kosmetyków oraz byłą mieszkanką pałacu, który zakupił Witek.W jego sercu powoli zaczyna kiełkować przekonanie, iż to tutaj jest jego miejsce...

Wraz z postępem prac remontowych w rezydencji, mężczyzna przekonuje się jednak, że nie wszędzie jest mile widziany. Czasami powodzenie innych bardzo kole w oczy innych. Tak jest i tym razem z niejakim panem Majewskim, u którego Witold zamawia drewno na parkiet w pałacu. Niesnaski spotykają warszawiaka także na poczcie, gdzie w nie do końca jasnych względów jest niemile traktowany. Człowiek stara się być w porządku wobec wszystkich, niestety w zamian nie zawsze otrzymuje pozytywny odzew. 

Pani sołtys jest także nauczycielką, bibliotekarką i usiłuje wszystko trzymać w ryzach. Jest bardzo oddana swojej pracy, co jest przyjmowane bardzo różnie. Ciepła, uczuciowa kobieta, która z odległej Argentyny postanowiła przenieść się właśnie tu. Dlaczego to zrobiła?

Pasjonuje ją astronomia, co z powodzeniem przekazuje dzieciom. W odnowionej rezydencji znajdzie wspaniałe miejsce idealne, by  rozłożyć teleskop i obserwować niebo, co sprawi, że będzie coraz bliżej Witolda... 
   
Ida ujęła mnie pod wieloma względami. Uwielbiam to malownicze, przepełnione kwiatowym zapachem miejsce. Ludzie, którzy tam mieszkają są niezwykle sympatyczni, mili i przyjaźni. Chętnie bym ich poznała. W ogóle żałuję, że tej urokliwej wioski nie ma na mapie. Jest to bez wątpienia raj, kwiatowy raj na ziemi. Po remoncie podupadającego niegdyś pałacu, zaczął pełnić nową funkcję, która ma za zadanie rozreklamowanie Idy. Warto też wspomnieć o Spółdzielni "Ida" gdzie przesympatyczne kobiety tworzą różnorodne wspaniałości i marzą o rozsławieniu tego tak, aby przynosiło jeszcze większe dochody. 

Rozbawił mnie Mirek z tą jego fascynacją duchami i uważam, że pomysł by w powieści pojawił się także i taki bohater był strzałem w dziesiątkę. Książka przesycona jest krótkimi wątkami, przewija się mnóstwo postaci, co, moim zdaniem jest dobrym pomysłem, nie ma znużenia. Chociaż akcja książki nie toczy się jakoś szybko to ani przez chwilę nie pomyślałam, że się nudzę. Podczas czytania towarzyszyła mi ciekawość jak to zakończą się różne sprawy bohaterów. Pomimo, że znam fabułę dwóch następnych powieści czyli: "Dolina mgieł i róż" oraz "Ogród księżycowy", sprawiło mi niezwykłą frajdę poznanie początków znajomości Mili Bielak i Witolda Kossakowskiego. 

Ida to na prawdę Magiczne Miejsce, gdzie wszyscy starają się być dla siebie życzliwi i pozytywnie nastawieni. Przeczytaj, poznaj, zakochaj się w tej wspaniałej wiosce.

Zastanawiam się nad znaczeniem ilustracji na okładce. Ma coś w sobie, prawda? :)

Ocena: 8/10

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Czerwień jarzębin" Katarzyna Michalak

Zło nie śpi, czai się, czeka na odpowiednią chwilę, by zaatakować. 
"Czerwień jarzębin" to druga część nowej serii popularnej autorki. Katarzyna Michalak ma na swoim koncie szereg książek, które podbiły serca czytelniczek. Nowy cykl jest mroczny, tajemniczy. Podczas czytania zarówno "Leśnej Polany" jak i "Czerwieni jarzębin" niemożliwością jest zepchnięcie lęku, który pojawia się w nas samoistnie wraz z rozpoczęciem lektury. Lubicie takie książki? Może warto rozważyć zakup tych pozycji?
Gabrysi grozi niebezpieczeństwo. Kobieta nie może odetchnąć z ulgą i zamieszkać w wymarzonym domku, który przecież ma na własność. Jej najbliżsi usiłują zrobić wszystko, by ochronić kruchą Gabrielę, tylko czy zdążą? Kobieta nagle, zupełnie nieoczekiwanie, znika. Przyjaciele odchodzą od zmysłów. W ich głowach pojawia się tylko jedno pytanie: czy kobieta jeszcze żyje? Zło nie odpuszcza, a pod "złem" kryje się Kuchta, człowiek, przez którego bracia Prado zaznali na zi…

"Kropla zazdrości, morze miłości" Natalia Sońska PREMIEROWO

Kiedy ból po stracie ukochanej osoby zabiera nam radość i chęć życia, dobrze mieć obok siebie ludzi, którzy nie pozwolą, abyśmy zatracali się w żałobie...
Kinga straciła sens istnienia, najdroższy jej sercu mężczyzna odszedł na zawsze. Pozostawił piękne wspomnienia, które, niestety są tylko obrazami w głowie dziewczyny. Już nigdy nie staną się rzeczywistością. Jest jeszcze coś, co jej po nim zostało. Rozwijające się pod sercem nowe życie. Ono już do końca przypominać będzie Kindze o wspaniałym, oddanym Danielu. Przyjaciółka Kingi, Hania, robi wszystko, aby choć na sekundę na zbolałej twarzy zatańczył cień uśmiechu. Nie jest to z wiadomych przyczyn proste. Dotychczas życie Hani było piękne. Zakochana z wzajemnością pielęgnowała życie rodzinne, w które wkroczyła wiążąc się z Wiktorem. Dziennikarka odnosi wrażenie, że do pełni szczęścia potrzebuje tylko narzeczonego oraz jego przybranych pociech. Z radością spędza czas na zabawach z Mikołajem i Oliwią. Chociaż dzieci nie zwracają się do n…

"Obudź się Kopciuszku" Natalia Sońska PRZEDPREMIEROWO

Każda pora roku ma swoje plusy i minusy. Osnuty śniegiem krajobraz niewątpliwie należy do plusów zimy, lecz oblodzone chodniki już nie nastawiają nas optymistycznie. Upalne lato również zbiera grono zwolenników, znajdą się także zimoluby, które będą z niecierpliwością oczekiwać zimy. Z wiosną i jesienią jest podobnie... Jeżeli tę recenzję czytają zakochani w lecie, ostrym, mocnym słońcu, może czas odczarować trochę zimę? I zaprzyjaźnić się z nią? Podarować jej szansę? Dostrzec w niej uroki, których dotychczas nie widzieliśmy, bądź widzieć nie chcieliśmy. Jedno jest pewne! z najnowszą książką Natalii Sońskiej nie tylko polubicie zimę, spojrzycie na nią przychylniejszym okiem! Zapragniecie jej natychmiastowo! Ponieważ z tą porą roku nie musi łączyć się tylko śnieg, przeszkadzające zaspy, kilkustopniowy mróz. Przekonajmy się, że zimą mogą dziać się Cuda, właśnie przez gigantyczne C.

Znana nam już z dwóch pięknych powieści młoda Autorka powraca z publikacją "Obudź się Kopciuszku"…