Przejdź do głównej zawartości

"Płaczący chłopiec" Agnieszka Bednarska

Premiera: 18.02.2015
Stron: 320
Język: polski
ISBN:16395947
Nr wydania: I  

Po raz pierwszy dane mi było poznać treść takiej książki. Co mam na myśli mówiąc "takiej"? Już mówię. 

Kilkanaście a może kilkadziesiąt lat temu amerykańska arystokratka - Susan Sparks - dowiaduje się, że nie będzie mogła wydać na świat potomstwa. Jest zdruzgotana, co dostrzega jej, wysoki rangą, mąż. Mężczyzna zgadza się na adopcję, więc Susan odwiedza dom dziecka, gdzie ma zdecydować, które dziecko przygarną. Początkowo nie ma pojęcia, iż mąż pragnie niemowlaka. Ledwo wchodzi do budynku a już wie jakiego malca chce wziąć. Jest to paroletni, smutny i nieufny chłopiec - Dominik. Czas spędzony z Susan sprawia, że w jego sercu kiełkuje nadzieja, iż kobieta zabierze go i da dom, otoczy opieką. Mijają dni a ta dwójka jest sobie coraz bliższa. Relacja, jaka ich łączy, jest bardzo bliska miłości. Wszystko kończy się wraz ze zdaniem męża pani Sparks: "ma być niemowlę". Kobieta musi opuścić Dominika, lecz nie może o nim zapomnieć. W skutek tęsknoty powstaje obraz przedstawiający płaczącego chłopca. Owe dzieło sztuki przez lata wędruje z domu do domu i wszędzie tam, gdzie zostaje na dłużej, wybucha pożar, w którym wszystko zostaje zajęte przez ogień z wyjątkiem obrazu. 

Teraz na świat przychodzi Carl. Chłopiec nie ma łatwego życia. We wczesnym dzieciństwie traci rodziców w pożarze. Okazuje się, że w domu był obraz "Płaczący chłopiec". Dojrzały już mężczyzna lada chwila ma poślubić Libby. Jego babka, Francesca, która podjęła się opieki nad wnukiem, przygotowuje wyjątkowy prezent ślubny nie mając pojęcia jakie zamieszanie sprowadza na Carla, Libby, Danielle i innych ludzi, którzy będą zamieszani w rozwikłanie zagadki:

Dlaczego pożary wybuchają zawsze w miejscach gdzie jest obraz? Czy to możliwe aby na dziele sztuki zawisła przed laty klątwa? A jeśli nie to dlaczego ogień zajmuje akurat te budynki a nie inne? 

Książka "Płaczący chłopiec" Agnieszki Bednarskiej to, jak możecie się domyślić, moje pierwsze spotkanie z tą pisarką ale jak najbardziej udane. Gdyby nie fakt, że sierpień był dla mnie trudnym miesiącem, przeczytałabym tę powieść bardzo szybko. Opowieść jest wciągająca, zaskakująca i niesamowicie ciekawa. Z każdą stroną czytelnik jest bliżej rozwiązania tajemnicy a po drodze nie zastanie ani trochę nudy. W tej książce napotkałam na wszystko, co jest dla mnie ważne abym mogła ocenić ją pozytywnie. Sekret, wielka niewiadoma, miłość i zaskakujące zwroty w życiu bohaterów. Szczerze polecam.

Ocena: 10/10

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Dziewczyna z warkoczami" Anna H. Niemczynow

Kolejna wiosenna książka, jaką przeczytałam w tym roku to wciągająca historia Pauliny.

„Dziewczyna z warkoczami” wydana i przesłana w moje ręce przez wydawnictwo Filia umożliwiła mi wejście w niemalże idealny, wymuskany świat pełen wszystkiego, co najlepsze. Dziękuję, że mogłam ją przeczytać.
Przyjaźń, serdeczność, ciepło, oddanie i olbrzymia miłość rodzicielska. Na pierwszy ogień wychodzą właśnie te pozytywne aspekty.
Kiedy tak wędrowałam wzrokiem po następujących po sobie literach, w mojej głowie powstawało pytanie: „W którym momencie to sielskie życie bohaterów dojdzie do znaku Stop a za nim będą zakręty”. Przecież „nic nie może wiecznie trwać” jak mówią słowa jednej z polskich piosenek.

Kiedy poznajemy Paulinę, prowadzi ona dość przyjemne życie, pozbawione większych trosk. Otoczona pełnią rodzicielskiej miłości ma mnóstwo powodów do uśmiechu. Do domu jej przyjaciółki – Dagmary – przyjeżdża gość. Mikołaj jest dojrzałym mężczyzną, któremu trudno się oprzeć. Zraniony przez los wiedzi…

"Kamienica pod Szczęśliwą Gwiazdą" Agnieszka Krawczyk.

Jest, nareszcie jest początek kolejnej serii popularnej krakowskiej pisarki, którą pokochało tysiące czytelniczych serc. Oto „Kamienica pod Szczęśliwą Gwiazdą” obiecuje piękną podróż po Krakowie, mieście, gdzie jest kilka, kilkanaście zapierających dech w piersiach miejsc, w których czas jakby się zatrzymał lub płynie zupełnie inaczej. Teraz przychodzi Agnieszka Krawczyk ze swoją sagą i roztacza przed nami wyjątkowy obraz swojego Krakowa. Dodaje urocze malownicze uliczki, snuje marzenia o mydlarni... Jeśli ktoś dotychczas nie miał sposobności, by poznać miasto królów, po lekturze niniejszej pozycji wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane i nie pozostanie nic innego, tylko wizyta w Krakowie.
Młoda, samotnie wychowująca urocze bliźnięta, Zuzanna Lorenc wprowadzając się do mieszkania przy ulicy Gwieździstej, rozpoczyna nowy etap życia. Szybko odkrywa, że jej sąsiedzi to osoby bardzo wyjątkowe, ciekawe i nietuzinkowe. Kobiety noszące nietypowe dla dzisiejszych czasów imiona zaczerpnięte z d…

"Kuchennymi drzwiami. Światło i cień" Katarzyna Majgier

Kiedy w tamtym roku na rynku pojawił się pierwszy tom sagi zatytułowanej "Kuchennymi drzwiami", a księgarnia Pan Tomasz zaproponowała mi recenzencki egzemplarz, bardzo chętnie wzięłam go do ręki. Zauroczyło mnie wtedy wszystko. Znużenie podczas lektury nie było mi straszne. Kraków, intrygi, miłość, tajemnice, zaskakujące zwroty akcji - po prostu wciąż coś się dzieje! Ci, którzy czytali doskonale o tym wiedzą. Teraz nadszedł czas na tom drugi tej jakże ciekawej trylogii. Dzisiaj skończyłam ją czytać i jestem pod przeogromnym wrażeniem. Nie mogę wyjść z podziwu nad wyobraźnią autorki oraz jej elastycznym stylem! To czego dokonała jest po prostu niesamowite! Druga część to prawdziwy rollercoaster. Myśli czytelnika muszą pozostać skupione przez cały czas i pracować na najwyższych obrotach bo w innym przypadku... będziemy zmuszeni czytać od nowa. Dlaczego? W tej lekturze jest taka ilość wątków, które w najmniej oczekiwanym momencie łączą się ze sobą, dochodzą nowe, że musimy nadą…