Przejdź do głównej zawartości

"Okno z widokiem" Magdalena Kordel

Premiera: 08.07.2015
 
Wydanie: II
Stron: 304
ISBN: 14917776

Ponownie zaglądnęłam do Malowniczego, aby zobaczyć co tam ciekawego się dzieje. Wszystkie dotychczas przeczytane książki Pani Kordel wywołały na mojej twarzy uśmiech a jak było tym wypadku?

Róża jest już dojrzałą kobietą, ale kiedy była małą dziewczynką większość wolnego czasu spędzała w Malowniczym u babci, która z nie do końca jasnych powodów przyjaźniła się z... diabłem i nieopatrznie wciągnęła w nią wnuczkę. Dziewczynka z przejęciem wyczekiwała szatana na strychu babcinego domu lub w ogrodzie. Kiedy zrozumiała, że diabła wcale szukać nie trzeba, ponieważ to on nas znajduje wtedy gdy czujemy pokusę, by zrobić coś złego, zaczęła się go wystrzegać. Jednak przecież przyjaźnić z kimś się trzeba, więc Róża zapałała sympatią do ... świętego Antoniego. No cóż... jak to dzieci miała różne upodobania. Przesiadywała przy kapliczce na rozstaju dróg długie godziny rozmawiając ze świętym a nawet targując się z nim, obiecując mu np. piękny wystrój kapliczki w zamian za szybko spełnioną prośbę. Dużo tutaj mówić nie trzeba bo powszechnie wiadomo, że jeśli przyjaźnimy się z kimś to sobie wzajemnie pomagamy. Tak było i tutaj. Dzieciństwo minęło szybko, Róża wyrosła na samodzielną i niezależną kobietę, rozpoczęła pracę archeologa ale nigdy nie zapomniała o Antonim. Kiedy babka oznajmiła wnuczce, iż kapliczka ma być przeniesiona a na jej miejsce zostaną wzniesione hale... Róża postanawia działać. Wraz ze studentami archeologii, historykiem amatorem oraz swoim przyszywanym dziadkiem dokonuje zdumiewającego odkrycia, które miejmy nadzieję wystarczy, aby uchronić ukochanego świętego przed przeniesieniem. 

Oprócz tej historii w książce poznajemy miłego proboszcza, jego zawsze czuwającą gospodynię, niekonwencjonalnych policjantów, którzy są niebywale napaleni na pewne wyniki... Świetne jest także to, że spotykamy Majkę z Uroczyska, choć o niej przeczytamy mało, dobrze, że jej nie zabrakło ponieważ według mnie jest niesamowicie optymistyczną osobą (bardzo mile wspominam "Uroczysko"). Ogólnie rzecz biorąc nie żałuję, że przeczytałam "Okno z widokiem". Nie jeden raz uśmiechnęłam się przy czytaniu aczkolwiek nie jest to, według mnie, porywająca pozycja. Jeśli podsumować wszystkie książki pani Kordel, ta była najsłabsza. Nie mniej jednak uważam iż warto przeczytać i tą aby mieć wgląd na wszystkie wydarzenia w Malowniczym. Ciekawe czy pisarka jeszcze kiedyś powróci do Róży...

A co do okładki to już ewidentnie się nie postarali. Jest nudna i bezpłciowa. W tym miejscu to po prostu klapa...

Ocena: 6/10

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Czerwień jarzębin" Katarzyna Michalak

Zło nie śpi, czai się, czeka na odpowiednią chwilę, by zaatakować. 
"Czerwień jarzębin" to druga część nowej serii popularnej autorki. Katarzyna Michalak ma na swoim koncie szereg książek, które podbiły serca czytelniczek. Nowy cykl jest mroczny, tajemniczy. Podczas czytania zarówno "Leśnej Polany" jak i "Czerwieni jarzębin" niemożliwością jest zepchnięcie lęku, który pojawia się w nas samoistnie wraz z rozpoczęciem lektury. Lubicie takie książki? Może warto rozważyć zakup tych pozycji?
Gabrysi grozi niebezpieczeństwo. Kobieta nie może odetchnąć z ulgą i zamieszkać w wymarzonym domku, który przecież ma na własność. Jej najbliżsi usiłują zrobić wszystko, by ochronić kruchą Gabrielę, tylko czy zdążą? Kobieta nagle, zupełnie nieoczekiwanie, znika. Przyjaciele odchodzą od zmysłów. W ich głowach pojawia się tylko jedno pytanie: czy kobieta jeszcze żyje? Zło nie odpuszcza, a pod "złem" kryje się Kuchta, człowiek, przez którego bracia Prado zaznali na zi…

"Dziewczyna z warkoczami" Anna H. Niemczynow

Kolejna wiosenna książka, jaką przeczytałam w tym roku to wciągająca historia Pauliny.

„Dziewczyna z warkoczami” wydana i przesłana w moje ręce przez wydawnictwo Filia umożliwiła mi wejście w niemalże idealny, wymuskany świat pełen wszystkiego, co najlepsze. Dziękuję, że mogłam ją przeczytać.
Przyjaźń, serdeczność, ciepło, oddanie i olbrzymia miłość rodzicielska. Na pierwszy ogień wychodzą właśnie te pozytywne aspekty.
Kiedy tak wędrowałam wzrokiem po następujących po sobie literach, w mojej głowie powstawało pytanie: „W którym momencie to sielskie życie bohaterów dojdzie do znaku Stop a za nim będą zakręty”. Przecież „nic nie może wiecznie trwać” jak mówią słowa jednej z polskich piosenek.

Kiedy poznajemy Paulinę, prowadzi ona dość przyjemne życie, pozbawione większych trosk. Otoczona pełnią rodzicielskiej miłości ma mnóstwo powodów do uśmiechu. Do domu jej przyjaciółki – Dagmary – przyjeżdża gość. Mikołaj jest dojrzałym mężczyzną, któremu trudno się oprzeć. Zraniony przez los wiedzi…

"Kuchennymi drzwiami. Światło i cień" Katarzyna Majgier

Kiedy w tamtym roku na rynku pojawił się pierwszy tom sagi zatytułowanej "Kuchennymi drzwiami", a księgarnia Pan Tomasz zaproponowała mi recenzencki egzemplarz, bardzo chętnie wzięłam go do ręki. Zauroczyło mnie wtedy wszystko. Znużenie podczas lektury nie było mi straszne. Kraków, intrygi, miłość, tajemnice, zaskakujące zwroty akcji - po prostu wciąż coś się dzieje! Ci, którzy czytali doskonale o tym wiedzą. Teraz nadszedł czas na tom drugi tej jakże ciekawej trylogii. Dzisiaj skończyłam ją czytać i jestem pod przeogromnym wrażeniem. Nie mogę wyjść z podziwu nad wyobraźnią autorki oraz jej elastycznym stylem! To czego dokonała jest po prostu niesamowite! Druga część to prawdziwy rollercoaster. Myśli czytelnika muszą pozostać skupione przez cały czas i pracować na najwyższych obrotach bo w innym przypadku... będziemy zmuszeni czytać od nowa. Dlaczego? W tej lekturze jest taka ilość wątków, które w najmniej oczekiwanym momencie łączą się ze sobą, dochodzą nowe, że musimy nadą…