Przejdź do głównej zawartości

"Niepokorne. Klara" Agnieszka Wojdowicz

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Premiera: 03.06.2015
Numer wydania: I
Stron: 416
ISBN:  16806887
Język oryginału: polski

To niezwykłe dobre posunięcie, że zakupiłam dwie książki za jednym zamachem. Intuicja mnie nie zawiodła. Opłacało się! 

Zapraszam do zapoznania się z moją opinią o drugim tomie opowiadającym o niepokornych kobietach, które są na tyle silne aby, w tych ciężkich czasach, walczyć o własne marzenia i żyć po swojemu. 

Słów kilka o fabule

Eliza postanowiła wyjechać z miasta wraz z Judytą. Okazuje się, że ta zmiana miejsca korzystnie wpływa na malarkę. Tymczasem tytułowa Klara pragnie zaistnieć w dziennikarskim świecie, więc kiedy nadarza się okazja, dziewczyna zamierza działać. Jest zdyscyplinowana i zdecydowana walczyć o prawa dla robotnic. 

Bohaterki wciąż doświadczają przeróżne przeszkody oraz trudności, lecz są tak bardzo zawzięte w działaniu, że nic nie jest w stanie ich powstrzymać przed osiągnięciem obranego przez siebie celu. Bo przecież wiadomo, iż życie nigdy nie jest łatwe. 

Eliza już wybrała. Miłość do Antona to to, co ceni najbardziej i nie ważne, że rodzina go nie akceptuje. Dziewczyna jest pewna tego, że to z nim spędzi życie. Klarze również dane będzie spotkać miłość chociaż ... czy to rzeczywiście miłość? A Judyta, którą los nie oszczędza wyrusza do Wiednia by zapomnieć o Szymonie Hellerze oraz Maurycym (brat Klary). Tam rozpoczyna pracę i ma szansę zaistnieć w swoim fachu. Niepokorne będą zmuszone wybrać. Na drodze Judyty znowu stanie mężczyzna, który na pierwszy rzut oka do niej pasuje, lecz ona tego oczywiście nie widzi i zgrywa zimną, niedostępną jednym słowem robi wszystko by Maksa do siebie zrazić. Uczucie jednak znajdzie drogę tam, gdzie nie ma nawet ścieżki. Bardzo jej kibicowałam ale w pewnych momentach nie mogłam zrozumieć jej postępowania.

Akcja książki rozgrywa się więc w Krakowie jak i w Wiedniu. Trudno jednoznacznie stwierdzić, gdzie jest ciekawiej. Powieść nie traktuje tylko o miłostkach, pracy, nauce dziewczyn ale także o sile kobiecej przyjaźni. Kobiety wspierają się we wszystkim, dzięki temu ani na moment nie czują się samotne. 

Moja opinia

Bardzo ale to bardzo rzadko zdarza się tak, żeby drugi tom jakiejś trylogii bądź sagi był tak wciągający jak pierwszy. Zazwyczaj oczarowani pierwszą częścią czym prędzej sięgamy po następną a tam... jednym słowem lipa. Te kontynuacje najczęściej są nudne i napisane na siłę, bez polotu, zupełnie jakby pisarce zabrakło pomysłu. Moi drodzy tutaj tak nie było! Agnieszka Wojdowicz miała plan na drugą część w który nie wpisała słowa nuda. Książka jest świetnie napisana, posiadająca ten sam magiczny klimat co zastaliśmy w "Niepokorne. Eliza". Po raz kolejny zachwyciłam się Krakowem, wyobrażałam Planty, Rynek, uliczki, kawiarenki, suknie, w których chadzały Niepokorne. 

Zastanawiałam się dość długo nad tym, którą bohaterkę okrzyknęłabym najbardziej niepokorną i już wiem tylko, że to nie jedna kobieta tylko dwie...! Judyta i Klara mocno, moim zdaniem, odcinają się od Elizy. Te dwie wzbudziły we mnie najwięcej uznania gdyż musiały stawić czoła na prawdę nie łatwym zadaniom a Eliza? Elizę odebrałam jako po prostu zbuntowaną nastolatkę. Tak wiem, wiem to kobieta ale w końcu szczerze mówię co myślę :)

Chętnie choćby na kilka chwil przeniosłabym się do teraźniejszej stolicy Małopolski. Zostałam zaczarowana przez Agnieszkę Wojdowicz i nie chętnie schodzę na ziemię. Teraz pozostało cierpliwie czekać na trzecią część o Judycie, która światło dzienne ujrzy dopiero za rok.

Ocena: 10/10

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Czerwień jarzębin" Katarzyna Michalak

Zło nie śpi, czai się, czeka na odpowiednią chwilę, by zaatakować. 
"Czerwień jarzębin" to druga część nowej serii popularnej autorki. Katarzyna Michalak ma na swoim koncie szereg książek, które podbiły serca czytelniczek. Nowy cykl jest mroczny, tajemniczy. Podczas czytania zarówno "Leśnej Polany" jak i "Czerwieni jarzębin" niemożliwością jest zepchnięcie lęku, który pojawia się w nas samoistnie wraz z rozpoczęciem lektury. Lubicie takie książki? Może warto rozważyć zakup tych pozycji?
Gabrysi grozi niebezpieczeństwo. Kobieta nie może odetchnąć z ulgą i zamieszkać w wymarzonym domku, który przecież ma na własność. Jej najbliżsi usiłują zrobić wszystko, by ochronić kruchą Gabrielę, tylko czy zdążą? Kobieta nagle, zupełnie nieoczekiwanie, znika. Przyjaciele odchodzą od zmysłów. W ich głowach pojawia się tylko jedno pytanie: czy kobieta jeszcze żyje? Zło nie odpuszcza, a pod "złem" kryje się Kuchta, człowiek, przez którego bracia Prado zaznali na zi…

"Kuchennymi drzwiami. Światło i cień" Katarzyna Majgier

Kiedy w tamtym roku na rynku pojawił się pierwszy tom sagi zatytułowanej "Kuchennymi drzwiami", a księgarnia Pan Tomasz zaproponowała mi recenzencki egzemplarz, bardzo chętnie wzięłam go do ręki. Zauroczyło mnie wtedy wszystko. Znużenie podczas lektury nie było mi straszne. Kraków, intrygi, miłość, tajemnice, zaskakujące zwroty akcji - po prostu wciąż coś się dzieje! Ci, którzy czytali doskonale o tym wiedzą. Teraz nadszedł czas na tom drugi tej jakże ciekawej trylogii. Dzisiaj skończyłam ją czytać i jestem pod przeogromnym wrażeniem. Nie mogę wyjść z podziwu nad wyobraźnią autorki oraz jej elastycznym stylem! To czego dokonała jest po prostu niesamowite! Druga część to prawdziwy rollercoaster. Myśli czytelnika muszą pozostać skupione przez cały czas i pracować na najwyższych obrotach bo w innym przypadku... będziemy zmuszeni czytać od nowa. Dlaczego? W tej lekturze jest taka ilość wątków, które w najmniej oczekiwanym momencie łączą się ze sobą, dochodzą nowe, że musimy nadą…

"Słodkie życie" Krystyna Mirek Przed Premierą...

Sylwetki Krystyny Mirek nie trzeba już specjalnie przybliżać. Zdobyła bowiem już dawno serca całej rzeszy czytelniczek. Jej powieści charakteryzują się ogromną dawką dobrych emocji, które zakorzeniają się w sercu na długo. W historiach, które wychodzą spod jej pióra czuć jej maksymalne oddanie, precyzyjność zupełnie tak jakby wyszywała piękny obraz. Sięga po to co najważniejsze w życiu czyli miłość, dodaje szarą prozę codzienności by zaraz rozjaśnić ją pięknymi tęczowymi kolorami, które wychodzą wtedy gdy pozbędziemy się strachu a zaczniemy żyć pełnią, jak mówią słowa ostatnio znanej piosenki "Zacznij na sto, nie na pięć procent żyć". 
Trzydziestoletnia Kornelia wciąż mieszka w rodzinnym domu. W swoim małym pokoju chowa nie tylko słodycze ale także wszystkie smutki oraz łzy, a tych wciąż przybywa. Kobieta piastuje stanowisko nauczycielki fizyki i ... jest nieszczęśliwa. Nie akceptuje siebie przez tuszę, z którą od najmłodszych lat stara się walczyć matka Kornelii. Wpajano jej…