Przejdź do głównej zawartości

"Pośród żółtych płatków róż" Gabriela Gargaś

Pośród żółtych płatków róż
Wydawnictwo: Feeria
Premiera: 14.01.2015
Numer wydania: I
Liczba stron: 312
ISBN:  16068407
Język oryginału: polski

O fabule słów kilka

Zuza, Joanna, Milena, Robert, Michał i Wojtek. To ich poznajemy na kartkach powieści pani Gargaś. Z pozoru zupełnie inni lecz w środku skrywają to samo - pragnienie miłości. Wybory, jakich dokonali nie zawsze są dobre i choć nie raz oddaliby wszystko, niczego nie mogą zmienić a skutki odcisną swe piętno na ich przyszłości. 

Zuza to na pierwszy rzut oka przebojowa kobieta biznesu. Jest podobna do jednej z bohaterek serialu "Przyjaciółki" ale to szczegół, chociaż nie mogłam go pominąć. Myślałam, że oprócz tej swojej przebojowości jest również mądra. Ale nie jest. Bo gdyby była, nie wpakowała by się w romans z żonatym mężczyzną, który jest ojcem trójki dzieci. Zaraz mi tu ktoś powie, że się zakochała a wtedy rozum nie ma nic do gadania. Jestem trochę innego zdania w przypadku gdy kobieta świadomie wchodzi w układ z żonatym facetem ale ok. No więc tak sobie żyje od spotkania do spotkania. Jest maskotką dla Roberta. Gdy z żoną mu nie po drodze, to leci do Zuzy. Na szczęście do czasu...

Joanna to kuzynka Zuzy. Dziewczyny, kiedy były nastolatkami, często spędzały wspólnie czas u ciotki Zofii. Kobieta nie ma dzieci, więc zawsze wyczekiwała przyjazdu siostrzenic. Aśka jest mężatką. Jej związek z Michałem kwitnie niestety co dobre kiedyś się kończy. Zatraceni w pracy zapomnieli, że o małżeństwo nieustannie trzeba dbać przez co wyrosły między nimi chwasty. Michał jest lubianym i cenionym nauczycielem zwłaszcza przez jedną z uczennic, z którą niespodziewanie coś go połączy akurat w momencie gdy jego małżeństwo ma szansę zakwitnąć po raz kolejny. 

Milena to żona Roberta, ciepła, serdeczna i oddana rodzinie kobieta, wspaniała matka. Przez dłuższy okres czasu nie jest świadoma, że mąż ją zdradza. Kiedyś byli z Robertem nierozłączni i tak bardzo w sobie zakochani a teraz pojawiły się dzieci i rutyna. Pielęgnacja małżeństwa odeszła w niepamięć. Mężczyzna, spragniony podziwu, bliskości, czułości szuka pocieszenia w ramionach Zuzy. Na szczęście do czasu... 

Wojtka poznajemy najpóźniej pracuje w zakładzie, gdzie została przyjęta Zuzanna. Jest samotny, młody i szalony. Chwała mu za to, że był tak cierpliwy w stosunku do Zuzy bo żeby ją zdobyć to łatwo nie miał. Musiał pokazać, że mu na prawdę zależy. 

Zofia to jak już wiecie ciotka Joanny i Zuzy. Kobieta wiele przeszła. Miłość, która nie miała prawa się zdarzyć, zdarzyła się i ... przetrwała długie lata rozłąki. 

Co o niej myślę? 

Rok temu miałam w dłoniach książkę pt. "Namaluj mi słońce" tejże autorki. Podobała mi się. Historia Sabiny, jej przemiana niczym w sumie wyjątkowym nie różnił się od innych powieści ale tamta pozycja miała coś w sobie. Kiedy wspominam tamten czas zgłębiania treści "Namaluj mi słońce", na twarzy pojawia się uśmiech. Gdy będę wracać myślami do "Pośród żółtych płatków róż" tego uśmiechu nie będzie. Książka jest... banalna, łatwa i ... nudna. Są książki, które są "o niczym" a wciągają niemal od pierwszych stron. Ta taka nie jest. Zbyt dużo w niej zdrad, niepewności. Czytając ją miałam wrażenie, że pisarka naoglądała się seriali i postanowiła stworzyć serial na kartkach książki. W ogóle wiecie co? Ta książka powstała chyba tylko po to "by coś było". Jedyne co wywołało u mnie pozytywne uczucia były wspomnienia Zofii. Nie wiem dlaczego ale kiedy opowiadana jest historia staruszki, mnie zawsze wciąga. Czy jednak warto było brnąć przez ileś stron o zdradach by przeczytać parę kartek poświęconych Zofii?

Ocena: 4/10
 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Dziewczyna z warkoczami" Anna H. Niemczynow

Kolejna wiosenna książka, jaką przeczytałam w tym roku to wciągająca historia Pauliny.

„Dziewczyna z warkoczami” wydana i przesłana w moje ręce przez wydawnictwo Filia umożliwiła mi wejście w niemalże idealny, wymuskany świat pełen wszystkiego, co najlepsze. Dziękuję, że mogłam ją przeczytać.
Przyjaźń, serdeczność, ciepło, oddanie i olbrzymia miłość rodzicielska. Na pierwszy ogień wychodzą właśnie te pozytywne aspekty.
Kiedy tak wędrowałam wzrokiem po następujących po sobie literach, w mojej głowie powstawało pytanie: „W którym momencie to sielskie życie bohaterów dojdzie do znaku Stop a za nim będą zakręty”. Przecież „nic nie może wiecznie trwać” jak mówią słowa jednej z polskich piosenek.

Kiedy poznajemy Paulinę, prowadzi ona dość przyjemne życie, pozbawione większych trosk. Otoczona pełnią rodzicielskiej miłości ma mnóstwo powodów do uśmiechu. Do domu jej przyjaciółki – Dagmary – przyjeżdża gość. Mikołaj jest dojrzałym mężczyzną, któremu trudno się oprzeć. Zraniony przez los wiedzi…

"Kamienica pod Szczęśliwą Gwiazdą" Agnieszka Krawczyk.

Jest, nareszcie jest początek kolejnej serii popularnej krakowskiej pisarki, którą pokochało tysiące czytelniczych serc. Oto „Kamienica pod Szczęśliwą Gwiazdą” obiecuje piękną podróż po Krakowie, mieście, gdzie jest kilka, kilkanaście zapierających dech w piersiach miejsc, w których czas jakby się zatrzymał lub płynie zupełnie inaczej. Teraz przychodzi Agnieszka Krawczyk ze swoją sagą i roztacza przed nami wyjątkowy obraz swojego Krakowa. Dodaje urocze malownicze uliczki, snuje marzenia o mydlarni... Jeśli ktoś dotychczas nie miał sposobności, by poznać miasto królów, po lekturze niniejszej pozycji wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane i nie pozostanie nic innego, tylko wizyta w Krakowie.
Młoda, samotnie wychowująca urocze bliźnięta, Zuzanna Lorenc wprowadzając się do mieszkania przy ulicy Gwieździstej, rozpoczyna nowy etap życia. Szybko odkrywa, że jej sąsiedzi to osoby bardzo wyjątkowe, ciekawe i nietuzinkowe. Kobiety noszące nietypowe dla dzisiejszych czasów imiona zaczerpnięte z d…

"Kuchennymi drzwiami. Światło i cień" Katarzyna Majgier

Kiedy w tamtym roku na rynku pojawił się pierwszy tom sagi zatytułowanej "Kuchennymi drzwiami", a księgarnia Pan Tomasz zaproponowała mi recenzencki egzemplarz, bardzo chętnie wzięłam go do ręki. Zauroczyło mnie wtedy wszystko. Znużenie podczas lektury nie było mi straszne. Kraków, intrygi, miłość, tajemnice, zaskakujące zwroty akcji - po prostu wciąż coś się dzieje! Ci, którzy czytali doskonale o tym wiedzą. Teraz nadszedł czas na tom drugi tej jakże ciekawej trylogii. Dzisiaj skończyłam ją czytać i jestem pod przeogromnym wrażeniem. Nie mogę wyjść z podziwu nad wyobraźnią autorki oraz jej elastycznym stylem! To czego dokonała jest po prostu niesamowite! Druga część to prawdziwy rollercoaster. Myśli czytelnika muszą pozostać skupione przez cały czas i pracować na najwyższych obrotach bo w innym przypadku... będziemy zmuszeni czytać od nowa. Dlaczego? W tej lekturze jest taka ilość wątków, które w najmniej oczekiwanym momencie łączą się ze sobą, dochodzą nowe, że musimy nadą…