Przejdź do głównej zawartości

"Tajemnica bzów" Magdalena Kordel


Wydawnictwo: Znak
Premiera: 06.05.2015
Numer wydania: I
Ilość stron: 396
ISBN:  16751941
Język oryginału: polski

 Jakiś czas temu, gdy dowiedziałam się, że Magdalena Kordel pracuje nad kolejną powieścią której akcja toczyć się będzie w Malowniczym, stwierdziłam, iż muszę przeczytać! I przeczytałam. Co o niej myślę? O czym traktuje? Zapraszam! Zostańcie ze mną na dłużej. 

Leontyna to starsza pani prowadząca sklep w centrum wioski. W "Kuferku" przechowuje piękne przedmioty, którymi opiekuje się niczym najcenniejszymi skarbami. Nie zawsze je sprzedaje. "Tajemnica bzów" to jej opowieść, jej historia, jej przeżycia. Wraz z Leontyną odwiedzamy tajemniczy Lwów z jej młodości. Jest to magiczna powieść... 

A wszystko zaczyna się od tego, że starszej pani ginie pierścionek. Nie jest to byle jaki pierścionek a taki, który przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Ma on niesamowitą moc. Potrafił przestrzec ojca Leontyny przed popełnieniem błędu kiedy miał oświadczyć się z rozsądku, "bo tak chce rodzina". Kiedy pierścionek znika z palca Leontyny ta myśli, że to już koniec... przygotowuje się nawet do odejścia. Podobał mi się ten fragment jak kobieta wystrojona w suknię zapada w sen przekonana, że nazajutrz już nie otworzy oczu. Nic bardziej mylnego. Leontyna ma jeszcze wiele do zrobienia a na pewno do opowiedzenia. W opowieść starszej pani z ciekawością wsłuchuję się Magda, która spragniona odpoczynku od domowego rozgardiaszu, chętnie odwiedza właścicielkę "Kuferka". Jak zapewne pamiętacie Magda zaadoptowała trójkę dzieci: Anię, Marcysię i Franka. Co ta dziewczyna teraz ma w domu to głowa mała! Dzieje się oj dzieje!

Wracając do Leontyny... 
Jej historię czyta się z zapartym tchem. Jest ciekawa i wciągająca. Czasy, w których żyła ukształtowały ją i sprawiły, że jest tak silna. W młodości, pomimo, że nie mogła narzekać na brak adoratorów, nie doświadczyła pełni miłości. Czuje się samotna. 
Los jednak szykuje dla niej niespodziankę.... 
Pewien tajemniczy mężczyzna decyduje się na wyjazd do Malowniczego pod wpływem fotografii, którą zobaczył w internecie. Jest to zdjęcie Leontyny. Kobiety znanej mu przed laty. Będąc w wiosce krok po kroku stara się zebrać informacje o właścicielce "Kuferka". W jakim celu to czyni? 

Magdalena Kordel napisała magiczną powieść. Jest całkowicie inna niż dwie poprzednie. Dzięki niej mamy okazję poznać życie w tamtych czasach, wraz z Leośką przenosimy się do Lwowa a to podróż niezapomniana, arcyciekawa. Autorka zabrała nas w miejsca, które my młodzi możemy poznać tylko dzięki książkom. Wspaniale jest przenieść się w czasie i podglądnąć tamto życie. Oby więcej takich powieści! 

Ocena: 8/10

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Czerwień jarzębin" Katarzyna Michalak

Zło nie śpi, czai się, czeka na odpowiednią chwilę, by zaatakować. 
"Czerwień jarzębin" to druga część nowej serii popularnej autorki. Katarzyna Michalak ma na swoim koncie szereg książek, które podbiły serca czytelniczek. Nowy cykl jest mroczny, tajemniczy. Podczas czytania zarówno "Leśnej Polany" jak i "Czerwieni jarzębin" niemożliwością jest zepchnięcie lęku, który pojawia się w nas samoistnie wraz z rozpoczęciem lektury. Lubicie takie książki? Może warto rozważyć zakup tych pozycji?
Gabrysi grozi niebezpieczeństwo. Kobieta nie może odetchnąć z ulgą i zamieszkać w wymarzonym domku, który przecież ma na własność. Jej najbliżsi usiłują zrobić wszystko, by ochronić kruchą Gabrielę, tylko czy zdążą? Kobieta nagle, zupełnie nieoczekiwanie, znika. Przyjaciele odchodzą od zmysłów. W ich głowach pojawia się tylko jedno pytanie: czy kobieta jeszcze żyje? Zło nie odpuszcza, a pod "złem" kryje się Kuchta, człowiek, przez którego bracia Prado zaznali na zi…

"Dziewczyna z warkoczami" Anna H. Niemczynow

Kolejna wiosenna książka, jaką przeczytałam w tym roku to wciągająca historia Pauliny.

„Dziewczyna z warkoczami” wydana i przesłana w moje ręce przez wydawnictwo Filia umożliwiła mi wejście w niemalże idealny, wymuskany świat pełen wszystkiego, co najlepsze. Dziękuję, że mogłam ją przeczytać.
Przyjaźń, serdeczność, ciepło, oddanie i olbrzymia miłość rodzicielska. Na pierwszy ogień wychodzą właśnie te pozytywne aspekty.
Kiedy tak wędrowałam wzrokiem po następujących po sobie literach, w mojej głowie powstawało pytanie: „W którym momencie to sielskie życie bohaterów dojdzie do znaku Stop a za nim będą zakręty”. Przecież „nic nie może wiecznie trwać” jak mówią słowa jednej z polskich piosenek.

Kiedy poznajemy Paulinę, prowadzi ona dość przyjemne życie, pozbawione większych trosk. Otoczona pełnią rodzicielskiej miłości ma mnóstwo powodów do uśmiechu. Do domu jej przyjaciółki – Dagmary – przyjeżdża gość. Mikołaj jest dojrzałym mężczyzną, któremu trudno się oprzeć. Zraniony przez los wiedzi…

"Kuchennymi drzwiami. Światło i cień" Katarzyna Majgier

Kiedy w tamtym roku na rynku pojawił się pierwszy tom sagi zatytułowanej "Kuchennymi drzwiami", a księgarnia Pan Tomasz zaproponowała mi recenzencki egzemplarz, bardzo chętnie wzięłam go do ręki. Zauroczyło mnie wtedy wszystko. Znużenie podczas lektury nie było mi straszne. Kraków, intrygi, miłość, tajemnice, zaskakujące zwroty akcji - po prostu wciąż coś się dzieje! Ci, którzy czytali doskonale o tym wiedzą. Teraz nadszedł czas na tom drugi tej jakże ciekawej trylogii. Dzisiaj skończyłam ją czytać i jestem pod przeogromnym wrażeniem. Nie mogę wyjść z podziwu nad wyobraźnią autorki oraz jej elastycznym stylem! To czego dokonała jest po prostu niesamowite! Druga część to prawdziwy rollercoaster. Myśli czytelnika muszą pozostać skupione przez cały czas i pracować na najwyższych obrotach bo w innym przypadku... będziemy zmuszeni czytać od nowa. Dlaczego? W tej lekturze jest taka ilość wątków, które w najmniej oczekiwanym momencie łączą się ze sobą, dochodzą nowe, że musimy nadą…