Przejdź do głównej zawartości

"Tajemnica bzów" Magdalena Kordel


Wydawnictwo: Znak
Premiera: 06.05.2015
Numer wydania: I
Ilość stron: 396
ISBN:  16751941
Język oryginału: polski

 Jakiś czas temu, gdy dowiedziałam się, że Magdalena Kordel pracuje nad kolejną powieścią której akcja toczyć się będzie w Malowniczym, stwierdziłam, iż muszę przeczytać! I przeczytałam. Co o niej myślę? O czym traktuje? Zapraszam! Zostańcie ze mną na dłużej. 

Leontyna to starsza pani prowadząca sklep w centrum wioski. W "Kuferku" przechowuje piękne przedmioty, którymi opiekuje się niczym najcenniejszymi skarbami. Nie zawsze je sprzedaje. "Tajemnica bzów" to jej opowieść, jej historia, jej przeżycia. Wraz z Leontyną odwiedzamy tajemniczy Lwów z jej młodości. Jest to magiczna powieść... 

A wszystko zaczyna się od tego, że starszej pani ginie pierścionek. Nie jest to byle jaki pierścionek a taki, który przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Ma on niesamowitą moc. Potrafił przestrzec ojca Leontyny przed popełnieniem błędu kiedy miał oświadczyć się z rozsądku, "bo tak chce rodzina". Kiedy pierścionek znika z palca Leontyny ta myśli, że to już koniec... przygotowuje się nawet do odejścia. Podobał mi się ten fragment jak kobieta wystrojona w suknię zapada w sen przekonana, że nazajutrz już nie otworzy oczu. Nic bardziej mylnego. Leontyna ma jeszcze wiele do zrobienia a na pewno do opowiedzenia. W opowieść starszej pani z ciekawością wsłuchuję się Magda, która spragniona odpoczynku od domowego rozgardiaszu, chętnie odwiedza właścicielkę "Kuferka". Jak zapewne pamiętacie Magda zaadoptowała trójkę dzieci: Anię, Marcysię i Franka. Co ta dziewczyna teraz ma w domu to głowa mała! Dzieje się oj dzieje!

Wracając do Leontyny... 
Jej historię czyta się z zapartym tchem. Jest ciekawa i wciągająca. Czasy, w których żyła ukształtowały ją i sprawiły, że jest tak silna. W młodości, pomimo, że nie mogła narzekać na brak adoratorów, nie doświadczyła pełni miłości. Czuje się samotna. 
Los jednak szykuje dla niej niespodziankę.... 
Pewien tajemniczy mężczyzna decyduje się na wyjazd do Malowniczego pod wpływem fotografii, którą zobaczył w internecie. Jest to zdjęcie Leontyny. Kobiety znanej mu przed laty. Będąc w wiosce krok po kroku stara się zebrać informacje o właścicielce "Kuferka". W jakim celu to czyni? 

Magdalena Kordel napisała magiczną powieść. Jest całkowicie inna niż dwie poprzednie. Dzięki niej mamy okazję poznać życie w tamtych czasach, wraz z Leośką przenosimy się do Lwowa a to podróż niezapomniana, arcyciekawa. Autorka zabrała nas w miejsca, które my młodzi możemy poznać tylko dzięki książkom. Wspaniale jest przenieść się w czasie i podglądnąć tamto życie. Oby więcej takich powieści! 

Ocena: 8/10

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Czerwień jarzębin" Katarzyna Michalak

Zło nie śpi, czai się, czeka na odpowiednią chwilę, by zaatakować. 
"Czerwień jarzębin" to druga część nowej serii popularnej autorki. Katarzyna Michalak ma na swoim koncie szereg książek, które podbiły serca czytelniczek. Nowy cykl jest mroczny, tajemniczy. Podczas czytania zarówno "Leśnej Polany" jak i "Czerwieni jarzębin" niemożliwością jest zepchnięcie lęku, który pojawia się w nas samoistnie wraz z rozpoczęciem lektury. Lubicie takie książki? Może warto rozważyć zakup tych pozycji?
Gabrysi grozi niebezpieczeństwo. Kobieta nie może odetchnąć z ulgą i zamieszkać w wymarzonym domku, który przecież ma na własność. Jej najbliżsi usiłują zrobić wszystko, by ochronić kruchą Gabrielę, tylko czy zdążą? Kobieta nagle, zupełnie nieoczekiwanie, znika. Przyjaciele odchodzą od zmysłów. W ich głowach pojawia się tylko jedno pytanie: czy kobieta jeszcze żyje? Zło nie odpuszcza, a pod "złem" kryje się Kuchta, człowiek, przez którego bracia Prado zaznali na zi…

"Kropla zazdrości, morze miłości" Natalia Sońska PREMIEROWO

Kiedy ból po stracie ukochanej osoby zabiera nam radość i chęć życia, dobrze mieć obok siebie ludzi, którzy nie pozwolą, abyśmy zatracali się w żałobie...
Kinga straciła sens istnienia, najdroższy jej sercu mężczyzna odszedł na zawsze. Pozostawił piękne wspomnienia, które, niestety są tylko obrazami w głowie dziewczyny. Już nigdy nie staną się rzeczywistością. Jest jeszcze coś, co jej po nim zostało. Rozwijające się pod sercem nowe życie. Ono już do końca przypominać będzie Kindze o wspaniałym, oddanym Danielu. Przyjaciółka Kingi, Hania, robi wszystko, aby choć na sekundę na zbolałej twarzy zatańczył cień uśmiechu. Nie jest to z wiadomych przyczyn proste. Dotychczas życie Hani było piękne. Zakochana z wzajemnością pielęgnowała życie rodzinne, w które wkroczyła wiążąc się z Wiktorem. Dziennikarka odnosi wrażenie, że do pełni szczęścia potrzebuje tylko narzeczonego oraz jego przybranych pociech. Z radością spędza czas na zabawach z Mikołajem i Oliwią. Chociaż dzieci nie zwracają się do n…

"Obudź się Kopciuszku" Natalia Sońska PRZEDPREMIEROWO

Każda pora roku ma swoje plusy i minusy. Osnuty śniegiem krajobraz niewątpliwie należy do plusów zimy, lecz oblodzone chodniki już nie nastawiają nas optymistycznie. Upalne lato również zbiera grono zwolenników, znajdą się także zimoluby, które będą z niecierpliwością oczekiwać zimy. Z wiosną i jesienią jest podobnie... Jeżeli tę recenzję czytają zakochani w lecie, ostrym, mocnym słońcu, może czas odczarować trochę zimę? I zaprzyjaźnić się z nią? Podarować jej szansę? Dostrzec w niej uroki, których dotychczas nie widzieliśmy, bądź widzieć nie chcieliśmy. Jedno jest pewne! z najnowszą książką Natalii Sońskiej nie tylko polubicie zimę, spojrzycie na nią przychylniejszym okiem! Zapragniecie jej natychmiastowo! Ponieważ z tą porą roku nie musi łączyć się tylko śnieg, przeszkadzające zaspy, kilkustopniowy mróz. Przekonajmy się, że zimą mogą dziać się Cuda, właśnie przez gigantyczne C.

Znana nam już z dwóch pięknych powieści młoda Autorka powraca z publikacją "Obudź się Kopciuszku"…