Przejdź do głównej zawartości

"Wiśniowy Dworek" Katarzyna Michalak


Wydawnictwo: Literackie
Premiera: 28.11.2012
Numer wydania: I
Ilość stron: 312
ISBN: 11900559
Język oryginału: polski

 "Wiśniowy Dworek" to książka, którą pierwszy raz czytałam cztery lata temu. Nie przypadła mi do gustu ale teraz...
Danusia Wrzesień to spokojna, serdeczna, wrażliwa, uczuciowa, miła, dobra nauczycielka. W Milewie prowadzi szkołę, w której jest sterem, żaglem i okrętem. Uwielbia tą pracę, piękny stary Dworek oraz tą ciszę... samotnie opiekuje się starym ojcem ponieważ jej rodzeństwo "jest gdzieś lecz nie wiadomo gdzie". Kocha go pomimo trudnego charakteru i cierpliwie spełnia każdą prośbę starca.

Danka Lucińska z kolei jest żywiołową, przebojową dyrektorką firmy zarządzającą apartamentowcami. Ma mnóstwo spraw na głowie, wszędzie pędzi. Do swojego nowoczesnego mieszkania przychodzi tylko na noc. Czuje się samotna i gdzieś w głębi chciałaby mieć bratnią duszę najlepiej rodzeństwo lecz nie  śmie o nim marzyć, ponieważ jak można tego pragnąć...  skoro  wiemy, że jesteśmy jedynym dzieckiem rodziców?

 
Obie mimo wszystko lubią swoje życie i nie zamieniłyby go na żadne inne. Danusia nie wyobraża sobie opuścić Dworku w Milewie a Danka miasta, chociaż rodzice, którzy wyprowadzili się na wieś nie raz proponowali córce by zamieszkała z nimi.

Pewnego dnia obie kobiety dostają podobną przesyłkę, w której nieznany im nadawca zaprasza je na dwutygodniowe wakacje w ekskluzywnym hotelu. Zdziwione ale i zaciekawione wyjeżdżają na urlop, na którym zmieni się ich całe życie. Jak to teraz będzie i kto jest tajemniczym mężczyzną stojącym za tym spotkaniem?
Jak zareagują na wiadomość, iż odtąd nie będą samotne?

"Wiśniowy Dworek" to pierwsza z trzech części serii Jabłoniowej. Akcja toczy się w pięknej scenerii malowniczej wioski nieopodal granicy z Litwą. Nie brakuje w niej romantycznych scen jak również tych trzymających w napięciu. Okładka książki jest przyjazna, przyciąga wzrok piękną zielenią i może zmylić. Może się wydawać, że mamy do czynienia z łatwą powieścią. Niestety nie jest to prawda. W "Wiśniowym Dworku" nie brakuje strachu, niepewności, ocieramy się także o temat śmierci. 


Spotkanie z Danusią Wrzesień i Danką Lucińską uznaję za wyjątkowo udane i cieszę się, że dałam tej książce jeszcze jedną szansę. Owa powieść zostawiła po sobie niedosyt, wiele pytań, na które mam nadzieję znaleźć odpowiedź w następnych dwóch częściach.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Czerwień jarzębin" Katarzyna Michalak

Zło nie śpi, czai się, czeka na odpowiednią chwilę, by zaatakować. 
"Czerwień jarzębin" to druga część nowej serii popularnej autorki. Katarzyna Michalak ma na swoim koncie szereg książek, które podbiły serca czytelniczek. Nowy cykl jest mroczny, tajemniczy. Podczas czytania zarówno "Leśnej Polany" jak i "Czerwieni jarzębin" niemożliwością jest zepchnięcie lęku, który pojawia się w nas samoistnie wraz z rozpoczęciem lektury. Lubicie takie książki? Może warto rozważyć zakup tych pozycji?
Gabrysi grozi niebezpieczeństwo. Kobieta nie może odetchnąć z ulgą i zamieszkać w wymarzonym domku, który przecież ma na własność. Jej najbliżsi usiłują zrobić wszystko, by ochronić kruchą Gabrielę, tylko czy zdążą? Kobieta nagle, zupełnie nieoczekiwanie, znika. Przyjaciele odchodzą od zmysłów. W ich głowach pojawia się tylko jedno pytanie: czy kobieta jeszcze żyje? Zło nie odpuszcza, a pod "złem" kryje się Kuchta, człowiek, przez którego bracia Prado zaznali na zi…

"Dziewczyna z warkoczami" Anna H. Niemczynow

Kolejna wiosenna książka, jaką przeczytałam w tym roku to wciągająca historia Pauliny.

„Dziewczyna z warkoczami” wydana i przesłana w moje ręce przez wydawnictwo Filia umożliwiła mi wejście w niemalże idealny, wymuskany świat pełen wszystkiego, co najlepsze. Dziękuję, że mogłam ją przeczytać.
Przyjaźń, serdeczność, ciepło, oddanie i olbrzymia miłość rodzicielska. Na pierwszy ogień wychodzą właśnie te pozytywne aspekty.
Kiedy tak wędrowałam wzrokiem po następujących po sobie literach, w mojej głowie powstawało pytanie: „W którym momencie to sielskie życie bohaterów dojdzie do znaku Stop a za nim będą zakręty”. Przecież „nic nie może wiecznie trwać” jak mówią słowa jednej z polskich piosenek.

Kiedy poznajemy Paulinę, prowadzi ona dość przyjemne życie, pozbawione większych trosk. Otoczona pełnią rodzicielskiej miłości ma mnóstwo powodów do uśmiechu. Do domu jej przyjaciółki – Dagmary – przyjeżdża gość. Mikołaj jest dojrzałym mężczyzną, któremu trudno się oprzeć. Zraniony przez los wiedzi…

"Kuchennymi drzwiami. Światło i cień" Katarzyna Majgier

Kiedy w tamtym roku na rynku pojawił się pierwszy tom sagi zatytułowanej "Kuchennymi drzwiami", a księgarnia Pan Tomasz zaproponowała mi recenzencki egzemplarz, bardzo chętnie wzięłam go do ręki. Zauroczyło mnie wtedy wszystko. Znużenie podczas lektury nie było mi straszne. Kraków, intrygi, miłość, tajemnice, zaskakujące zwroty akcji - po prostu wciąż coś się dzieje! Ci, którzy czytali doskonale o tym wiedzą. Teraz nadszedł czas na tom drugi tej jakże ciekawej trylogii. Dzisiaj skończyłam ją czytać i jestem pod przeogromnym wrażeniem. Nie mogę wyjść z podziwu nad wyobraźnią autorki oraz jej elastycznym stylem! To czego dokonała jest po prostu niesamowite! Druga część to prawdziwy rollercoaster. Myśli czytelnika muszą pozostać skupione przez cały czas i pracować na najwyższych obrotach bo w innym przypadku... będziemy zmuszeni czytać od nowa. Dlaczego? W tej lekturze jest taka ilość wątków, które w najmniej oczekiwanym momencie łączą się ze sobą, dochodzą nowe, że musimy nadą…