Przejdź do głównej zawartości

"Nadzieja" Katarzyna Michalak


Wydawnictwo: Termedia
Premiera: 13.06.2012
Numer wydania: I
Liczba stron: 272
ISBN: 11396291
Język oryginału: polski


"Nadzieja" to kolejna powieść bestsellerowej autorki z serii "Z czarnym kotem". Ci, którym Katarzyna Michalak nie jest obca i mieli przyjemność sięgnąć po jej książki, wiedzą, że jest to pozycja... trudna, smutna i dająca do myślenia.

Główni bohaterowie powieści poznają się jako dzieci. Lila ma sześć a Aleksiej osiem lat. Ich dzieciństwo jest trudne. Dziewczynka ma ojca alkoholika, który po śmierci mamy Liliany żeni się po raz drugi z Marią. Niestety kobieta nie jest dobrą macochą dla małej. Wciąż wpatrzona w swoją córkę - Elżunię - próbuje stanąć w obronie Lili lecz boi się reakcji męża. Aleksiej to sierota, lecz on trafił lepiej. Wychowuje go miła i kochająca ciotka, która uważa małego za swego syna. Nie jest on jednak lubiany wśród rówieśników. Chłopiec urodził się w Czarnobylu. Jego rodzice zginęli w trakcie wybuchu w elektrowni atomowej. 

Tych dwoje połączy przyjaźń, która z biegiem czasu zamieni się w trudną miłość. Po latach rozstań, powrotów i trudnych przeżyć los pozwoli im być razem lecz na jak długo?

Odtrąceni przez rówieśników odnajdują w sobie pokrewne dusze. Dzielą się smutkami i radościami. Wydawać by się mogło, że gdy dorosną będą nierozłączni. Niestety. Traumy z dzieciństwa Liliany kładą się cieniem na jej przyszłym życiu. Kobieta nie raz rani Aleksa chcąc za wszelką cenę złożyć winę na przyjaciela. Mężczyzna, czując do Liliany coś wyjątkowego, za każdym razem wybacza jej. Nienawiść i miłość przeplatają się. 

Dziewczyna, by ukoić ból duszy spowodowany odejściem Aleksa bądź zranieniem go, okalecza się co przynosi  jej ulgę. Sięga po alkohol i narkotyki, rzuca się w wir życia towarzyskiego by zdobyć, za wszelką cenę, akceptację otoczenia. 

Polubiłam tych dwoje, zdobyli moją sympatię od pierwszych stron książki. Dopingowałam im. Chwilami nie rozumiałam postępowania Liliany, bo dlaczego, gdy  ktoś chce kochać i ma ku temu sposobność, rani raz za razem? Fabuła poruszająca i tak jak napisałam wcześniej dająca do myślenia. Jestem jak najbardziej na tak! a Wy?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Dziewczyna z warkoczami" Anna H. Niemczynow

Kolejna wiosenna książka, jaką przeczytałam w tym roku to wciągająca historia Pauliny.

„Dziewczyna z warkoczami” wydana i przesłana w moje ręce przez wydawnictwo Filia umożliwiła mi wejście w niemalże idealny, wymuskany świat pełen wszystkiego, co najlepsze. Dziękuję, że mogłam ją przeczytać.
Przyjaźń, serdeczność, ciepło, oddanie i olbrzymia miłość rodzicielska. Na pierwszy ogień wychodzą właśnie te pozytywne aspekty.
Kiedy tak wędrowałam wzrokiem po następujących po sobie literach, w mojej głowie powstawało pytanie: „W którym momencie to sielskie życie bohaterów dojdzie do znaku Stop a za nim będą zakręty”. Przecież „nic nie może wiecznie trwać” jak mówią słowa jednej z polskich piosenek.

Kiedy poznajemy Paulinę, prowadzi ona dość przyjemne życie, pozbawione większych trosk. Otoczona pełnią rodzicielskiej miłości ma mnóstwo powodów do uśmiechu. Do domu jej przyjaciółki – Dagmary – przyjeżdża gość. Mikołaj jest dojrzałym mężczyzną, któremu trudno się oprzeć. Zraniony przez los wiedzi…

"Kamienica pod Szczęśliwą Gwiazdą" Agnieszka Krawczyk.

Jest, nareszcie jest początek kolejnej serii popularnej krakowskiej pisarki, którą pokochało tysiące czytelniczych serc. Oto „Kamienica pod Szczęśliwą Gwiazdą” obiecuje piękną podróż po Krakowie, mieście, gdzie jest kilka, kilkanaście zapierających dech w piersiach miejsc, w których czas jakby się zatrzymał lub płynie zupełnie inaczej. Teraz przychodzi Agnieszka Krawczyk ze swoją sagą i roztacza przed nami wyjątkowy obraz swojego Krakowa. Dodaje urocze malownicze uliczki, snuje marzenia o mydlarni... Jeśli ktoś dotychczas nie miał sposobności, by poznać miasto królów, po lekturze niniejszej pozycji wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane i nie pozostanie nic innego, tylko wizyta w Krakowie.
Młoda, samotnie wychowująca urocze bliźnięta, Zuzanna Lorenc wprowadzając się do mieszkania przy ulicy Gwieździstej, rozpoczyna nowy etap życia. Szybko odkrywa, że jej sąsiedzi to osoby bardzo wyjątkowe, ciekawe i nietuzinkowe. Kobiety noszące nietypowe dla dzisiejszych czasów imiona zaczerpnięte z d…

"Kuchennymi drzwiami. Światło i cień" Katarzyna Majgier

Kiedy w tamtym roku na rynku pojawił się pierwszy tom sagi zatytułowanej "Kuchennymi drzwiami", a księgarnia Pan Tomasz zaproponowała mi recenzencki egzemplarz, bardzo chętnie wzięłam go do ręki. Zauroczyło mnie wtedy wszystko. Znużenie podczas lektury nie było mi straszne. Kraków, intrygi, miłość, tajemnice, zaskakujące zwroty akcji - po prostu wciąż coś się dzieje! Ci, którzy czytali doskonale o tym wiedzą. Teraz nadszedł czas na tom drugi tej jakże ciekawej trylogii. Dzisiaj skończyłam ją czytać i jestem pod przeogromnym wrażeniem. Nie mogę wyjść z podziwu nad wyobraźnią autorki oraz jej elastycznym stylem! To czego dokonała jest po prostu niesamowite! Druga część to prawdziwy rollercoaster. Myśli czytelnika muszą pozostać skupione przez cały czas i pracować na najwyższych obrotach bo w innym przypadku... będziemy zmuszeni czytać od nowa. Dlaczego? W tej lekturze jest taka ilość wątków, które w najmniej oczekiwanym momencie łączą się ze sobą, dochodzą nowe, że musimy nadą…