Przejdź do głównej zawartości

"Kawiarenka pod Różą" Katarzyna Michalak


Wydawnictwo: Filia
Premiera: 24.09.2014
Numer wydania: I
Ilość stron: 303
ISBN: 15324986
Język oryginału: polski


Czyli książka połknięta w dwa dni i tylko jedno zastrzeżenie. 

Wiesz, że nic nie wiesz. Takie stwierdzenie nasuwa mi się na myśl gdy przypominam sobie Amelię czyli główną bohaterkę "Kawiarenki pod Różą". Dziewczyna dopiero co wyszła ze szpitala i nie wie nic. W kieszeni kurtki, zapewne nie należącej do niej, znajduje "kilka" groszy na początek oraz tajemniczy list od T. pod wpływem którego kieruje się do Zabajki gdzie, jeśli wierzyć słowom zapisanym na kartce, jest jej dom. 

Amelię polubiłam od samego początku. Jest miłą, zwariowaną, pogodną i ... swobodną dziewczyną. Aż trudno uwierzyć, że jest taka po tym co przeszła. Wyobraźcie sobie, że nie znając kasjerki ze sklepu zaprasza ją na przyjęcie urodzinowe, które postanawia wyprawić! To nic, że nie pamięta dokładnej daty urodzin...

Czy amnezja może mieć też dobre strony? Amelia oczywiście je znajduje. Podczas wyrobienia nowych dokumentów wymyśla nowe nazwisko, imię zostawia to samo chociaż nie ma stuprocentowej pewności, czy jest prawdziwe. Od tego czasu nazywa się ... Amelia Majowa. Pięknie, prawda? Teraz z pewnością jeszcze bardziej zaprzyjaźni się z nowym miejscem zamieszkania... jednak nie wszyscy będą ją witać uśmiechem, oj nie.

W życiu kobiety jest więcej znaków zapytania niż czegokolwiek innego, lecz, ku swemu zdziwieniu, odkrywa, że pamięta przepisy na ciasta, ciasteczka i inne smakołyki. Jak to możliwe?  Główna bohaterka zamierza otworzyć kawiarenkę, w której będzie serwować przeróżne słodkości umilając tym życie mieszkańców i przybyszów. 

Kim jest T? 
Jaka jest przeszłość energicznej Amelii? 

Kolejna książka Katarzyny Michalak zaostrzyła smaki na więcej. "Kawiarenka pod Różą" zawiera więcej, niestety, przepisów na smakołyki Amelii niż jej historii a to wielka szkoda, ponieważ autorka jak zwykle mnie zachwyciła. Mam nadzieję, że kontynuacja ukaże się niedługo i będzie cała poświęcona życiu sympatycznej kobiety. Bardzo lubię styl pisania pani Michalak. Jest niesamowicie lekki i przyjemny. Zawsze mam nieodparte wrażenie, że w jej książkach bez przerwy świeci słońce. Jej opowieści przywracają wiarę, że może być pięknie. 

Polecam! 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Dziewczyna z warkoczami" Anna H. Niemczynow

Kolejna wiosenna książka, jaką przeczytałam w tym roku to wciągająca historia Pauliny.

„Dziewczyna z warkoczami” wydana i przesłana w moje ręce przez wydawnictwo Filia umożliwiła mi wejście w niemalże idealny, wymuskany świat pełen wszystkiego, co najlepsze. Dziękuję, że mogłam ją przeczytać.
Przyjaźń, serdeczność, ciepło, oddanie i olbrzymia miłość rodzicielska. Na pierwszy ogień wychodzą właśnie te pozytywne aspekty.
Kiedy tak wędrowałam wzrokiem po następujących po sobie literach, w mojej głowie powstawało pytanie: „W którym momencie to sielskie życie bohaterów dojdzie do znaku Stop a za nim będą zakręty”. Przecież „nic nie może wiecznie trwać” jak mówią słowa jednej z polskich piosenek.

Kiedy poznajemy Paulinę, prowadzi ona dość przyjemne życie, pozbawione większych trosk. Otoczona pełnią rodzicielskiej miłości ma mnóstwo powodów do uśmiechu. Do domu jej przyjaciółki – Dagmary – przyjeżdża gość. Mikołaj jest dojrzałym mężczyzną, któremu trudno się oprzeć. Zraniony przez los wiedzi…

"Kamienica pod Szczęśliwą Gwiazdą" Agnieszka Krawczyk.

Jest, nareszcie jest początek kolejnej serii popularnej krakowskiej pisarki, którą pokochało tysiące czytelniczych serc. Oto „Kamienica pod Szczęśliwą Gwiazdą” obiecuje piękną podróż po Krakowie, mieście, gdzie jest kilka, kilkanaście zapierających dech w piersiach miejsc, w których czas jakby się zatrzymał lub płynie zupełnie inaczej. Teraz przychodzi Agnieszka Krawczyk ze swoją sagą i roztacza przed nami wyjątkowy obraz swojego Krakowa. Dodaje urocze malownicze uliczki, snuje marzenia o mydlarni... Jeśli ktoś dotychczas nie miał sposobności, by poznać miasto królów, po lekturze niniejszej pozycji wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane i nie pozostanie nic innego, tylko wizyta w Krakowie.
Młoda, samotnie wychowująca urocze bliźnięta, Zuzanna Lorenc wprowadzając się do mieszkania przy ulicy Gwieździstej, rozpoczyna nowy etap życia. Szybko odkrywa, że jej sąsiedzi to osoby bardzo wyjątkowe, ciekawe i nietuzinkowe. Kobiety noszące nietypowe dla dzisiejszych czasów imiona zaczerpnięte z d…

"Kuchennymi drzwiami. Światło i cień" Katarzyna Majgier

Kiedy w tamtym roku na rynku pojawił się pierwszy tom sagi zatytułowanej "Kuchennymi drzwiami", a księgarnia Pan Tomasz zaproponowała mi recenzencki egzemplarz, bardzo chętnie wzięłam go do ręki. Zauroczyło mnie wtedy wszystko. Znużenie podczas lektury nie było mi straszne. Kraków, intrygi, miłość, tajemnice, zaskakujące zwroty akcji - po prostu wciąż coś się dzieje! Ci, którzy czytali doskonale o tym wiedzą. Teraz nadszedł czas na tom drugi tej jakże ciekawej trylogii. Dzisiaj skończyłam ją czytać i jestem pod przeogromnym wrażeniem. Nie mogę wyjść z podziwu nad wyobraźnią autorki oraz jej elastycznym stylem! To czego dokonała jest po prostu niesamowite! Druga część to prawdziwy rollercoaster. Myśli czytelnika muszą pozostać skupione przez cały czas i pracować na najwyższych obrotach bo w innym przypadku... będziemy zmuszeni czytać od nowa. Dlaczego? W tej lekturze jest taka ilość wątków, które w najmniej oczekiwanym momencie łączą się ze sobą, dochodzą nowe, że musimy nadą…