Przejdź do głównej zawartości

"Kawiarenka pod Różą" Katarzyna Michalak


Wydawnictwo: Filia
Premiera: 24.09.2014
Numer wydania: I
Ilość stron: 303
ISBN: 15324986
Język oryginału: polski


Czyli książka połknięta w dwa dni i tylko jedno zastrzeżenie. 

Wiesz, że nic nie wiesz. Takie stwierdzenie nasuwa mi się na myśl gdy przypominam sobie Amelię czyli główną bohaterkę "Kawiarenki pod Różą". Dziewczyna dopiero co wyszła ze szpitala i nie wie nic. W kieszeni kurtki, zapewne nie należącej do niej, znajduje "kilka" groszy na początek oraz tajemniczy list od T. pod wpływem którego kieruje się do Zabajki gdzie, jeśli wierzyć słowom zapisanym na kartce, jest jej dom. 

Amelię polubiłam od samego początku. Jest miłą, zwariowaną, pogodną i ... swobodną dziewczyną. Aż trudno uwierzyć, że jest taka po tym co przeszła. Wyobraźcie sobie, że nie znając kasjerki ze sklepu zaprasza ją na przyjęcie urodzinowe, które postanawia wyprawić! To nic, że nie pamięta dokładnej daty urodzin...

Czy amnezja może mieć też dobre strony? Amelia oczywiście je znajduje. Podczas wyrobienia nowych dokumentów wymyśla nowe nazwisko, imię zostawia to samo chociaż nie ma stuprocentowej pewności, czy jest prawdziwe. Od tego czasu nazywa się ... Amelia Majowa. Pięknie, prawda? Teraz z pewnością jeszcze bardziej zaprzyjaźni się z nowym miejscem zamieszkania... jednak nie wszyscy będą ją witać uśmiechem, oj nie.

W życiu kobiety jest więcej znaków zapytania niż czegokolwiek innego, lecz, ku swemu zdziwieniu, odkrywa, że pamięta przepisy na ciasta, ciasteczka i inne smakołyki. Jak to możliwe?  Główna bohaterka zamierza otworzyć kawiarenkę, w której będzie serwować przeróżne słodkości umilając tym życie mieszkańców i przybyszów. 

Kim jest T? 
Jaka jest przeszłość energicznej Amelii? 

Kolejna książka Katarzyny Michalak zaostrzyła smaki na więcej. "Kawiarenka pod Różą" zawiera więcej, niestety, przepisów na smakołyki Amelii niż jej historii a to wielka szkoda, ponieważ autorka jak zwykle mnie zachwyciła. Mam nadzieję, że kontynuacja ukaże się niedługo i będzie cała poświęcona życiu sympatycznej kobiety. Bardzo lubię styl pisania pani Michalak. Jest niesamowicie lekki i przyjemny. Zawsze mam nieodparte wrażenie, że w jej książkach bez przerwy świeci słońce. Jej opowieści przywracają wiarę, że może być pięknie. 

Polecam! 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Czerwień jarzębin" Katarzyna Michalak

Zło nie śpi, czai się, czeka na odpowiednią chwilę, by zaatakować. 
"Czerwień jarzębin" to druga część nowej serii popularnej autorki. Katarzyna Michalak ma na swoim koncie szereg książek, które podbiły serca czytelniczek. Nowy cykl jest mroczny, tajemniczy. Podczas czytania zarówno "Leśnej Polany" jak i "Czerwieni jarzębin" niemożliwością jest zepchnięcie lęku, który pojawia się w nas samoistnie wraz z rozpoczęciem lektury. Lubicie takie książki? Może warto rozważyć zakup tych pozycji?
Gabrysi grozi niebezpieczeństwo. Kobieta nie może odetchnąć z ulgą i zamieszkać w wymarzonym domku, który przecież ma na własność. Jej najbliżsi usiłują zrobić wszystko, by ochronić kruchą Gabrielę, tylko czy zdążą? Kobieta nagle, zupełnie nieoczekiwanie, znika. Przyjaciele odchodzą od zmysłów. W ich głowach pojawia się tylko jedno pytanie: czy kobieta jeszcze żyje? Zło nie odpuszcza, a pod "złem" kryje się Kuchta, człowiek, przez którego bracia Prado zaznali na zi…

"Kropla zazdrości, morze miłości" Natalia Sońska PREMIEROWO

Kiedy ból po stracie ukochanej osoby zabiera nam radość i chęć życia, dobrze mieć obok siebie ludzi, którzy nie pozwolą, abyśmy zatracali się w żałobie...
Kinga straciła sens istnienia, najdroższy jej sercu mężczyzna odszedł na zawsze. Pozostawił piękne wspomnienia, które, niestety są tylko obrazami w głowie dziewczyny. Już nigdy nie staną się rzeczywistością. Jest jeszcze coś, co jej po nim zostało. Rozwijające się pod sercem nowe życie. Ono już do końca przypominać będzie Kindze o wspaniałym, oddanym Danielu. Przyjaciółka Kingi, Hania, robi wszystko, aby choć na sekundę na zbolałej twarzy zatańczył cień uśmiechu. Nie jest to z wiadomych przyczyn proste. Dotychczas życie Hani było piękne. Zakochana z wzajemnością pielęgnowała życie rodzinne, w które wkroczyła wiążąc się z Wiktorem. Dziennikarka odnosi wrażenie, że do pełni szczęścia potrzebuje tylko narzeczonego oraz jego przybranych pociech. Z radością spędza czas na zabawach z Mikołajem i Oliwią. Chociaż dzieci nie zwracają się do n…

"Obudź się Kopciuszku" Natalia Sońska PRZEDPREMIEROWO

Każda pora roku ma swoje plusy i minusy. Osnuty śniegiem krajobraz niewątpliwie należy do plusów zimy, lecz oblodzone chodniki już nie nastawiają nas optymistycznie. Upalne lato również zbiera grono zwolenników, znajdą się także zimoluby, które będą z niecierpliwością oczekiwać zimy. Z wiosną i jesienią jest podobnie... Jeżeli tę recenzję czytają zakochani w lecie, ostrym, mocnym słońcu, może czas odczarować trochę zimę? I zaprzyjaźnić się z nią? Podarować jej szansę? Dostrzec w niej uroki, których dotychczas nie widzieliśmy, bądź widzieć nie chcieliśmy. Jedno jest pewne! z najnowszą książką Natalii Sońskiej nie tylko polubicie zimę, spojrzycie na nią przychylniejszym okiem! Zapragniecie jej natychmiastowo! Ponieważ z tą porą roku nie musi łączyć się tylko śnieg, przeszkadzające zaspy, kilkustopniowy mróz. Przekonajmy się, że zimą mogą dziać się Cuda, właśnie przez gigantyczne C.

Znana nam już z dwóch pięknych powieści młoda Autorka powraca z publikacją "Obudź się Kopciuszku"…