Przejdź do głównej zawartości

"Kawiarenka pod Różą" Katarzyna Michalak


Wydawnictwo: Filia
Premiera: 24.09.2014
Numer wydania: I
Ilość stron: 303
ISBN: 15324986
Język oryginału: polski


Czyli książka połknięta w dwa dni i tylko jedno zastrzeżenie. 

Wiesz, że nic nie wiesz. Takie stwierdzenie nasuwa mi się na myśl gdy przypominam sobie Amelię czyli główną bohaterkę "Kawiarenki pod Różą". Dziewczyna dopiero co wyszła ze szpitala i nie wie nic. W kieszeni kurtki, zapewne nie należącej do niej, znajduje "kilka" groszy na początek oraz tajemniczy list od T. pod wpływem którego kieruje się do Zabajki gdzie, jeśli wierzyć słowom zapisanym na kartce, jest jej dom. 

Amelię polubiłam od samego początku. Jest miłą, zwariowaną, pogodną i ... swobodną dziewczyną. Aż trudno uwierzyć, że jest taka po tym co przeszła. Wyobraźcie sobie, że nie znając kasjerki ze sklepu zaprasza ją na przyjęcie urodzinowe, które postanawia wyprawić! To nic, że nie pamięta dokładnej daty urodzin...

Czy amnezja może mieć też dobre strony? Amelia oczywiście je znajduje. Podczas wyrobienia nowych dokumentów wymyśla nowe nazwisko, imię zostawia to samo chociaż nie ma stuprocentowej pewności, czy jest prawdziwe. Od tego czasu nazywa się ... Amelia Majowa. Pięknie, prawda? Teraz z pewnością jeszcze bardziej zaprzyjaźni się z nowym miejscem zamieszkania... jednak nie wszyscy będą ją witać uśmiechem, oj nie.

W życiu kobiety jest więcej znaków zapytania niż czegokolwiek innego, lecz, ku swemu zdziwieniu, odkrywa, że pamięta przepisy na ciasta, ciasteczka i inne smakołyki. Jak to możliwe?  Główna bohaterka zamierza otworzyć kawiarenkę, w której będzie serwować przeróżne słodkości umilając tym życie mieszkańców i przybyszów. 

Kim jest T? 
Jaka jest przeszłość energicznej Amelii? 

Kolejna książka Katarzyny Michalak zaostrzyła smaki na więcej. "Kawiarenka pod Różą" zawiera więcej, niestety, przepisów na smakołyki Amelii niż jej historii a to wielka szkoda, ponieważ autorka jak zwykle mnie zachwyciła. Mam nadzieję, że kontynuacja ukaże się niedługo i będzie cała poświęcona życiu sympatycznej kobiety. Bardzo lubię styl pisania pani Michalak. Jest niesamowicie lekki i przyjemny. Zawsze mam nieodparte wrażenie, że w jej książkach bez przerwy świeci słońce. Jej opowieści przywracają wiarę, że może być pięknie. 

Polecam! 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Czerwień jarzębin" Katarzyna Michalak

Zło nie śpi, czai się, czeka na odpowiednią chwilę, by zaatakować. 
"Czerwień jarzębin" to druga część nowej serii popularnej autorki. Katarzyna Michalak ma na swoim koncie szereg książek, które podbiły serca czytelniczek. Nowy cykl jest mroczny, tajemniczy. Podczas czytania zarówno "Leśnej Polany" jak i "Czerwieni jarzębin" niemożliwością jest zepchnięcie lęku, który pojawia się w nas samoistnie wraz z rozpoczęciem lektury. Lubicie takie książki? Może warto rozważyć zakup tych pozycji?
Gabrysi grozi niebezpieczeństwo. Kobieta nie może odetchnąć z ulgą i zamieszkać w wymarzonym domku, który przecież ma na własność. Jej najbliżsi usiłują zrobić wszystko, by ochronić kruchą Gabrielę, tylko czy zdążą? Kobieta nagle, zupełnie nieoczekiwanie, znika. Przyjaciele odchodzą od zmysłów. W ich głowach pojawia się tylko jedno pytanie: czy kobieta jeszcze żyje? Zło nie odpuszcza, a pod "złem" kryje się Kuchta, człowiek, przez którego bracia Prado zaznali na zi…

"Kuchennymi drzwiami. Światło i cień" Katarzyna Majgier

Kiedy w tamtym roku na rynku pojawił się pierwszy tom sagi zatytułowanej "Kuchennymi drzwiami", a księgarnia Pan Tomasz zaproponowała mi recenzencki egzemplarz, bardzo chętnie wzięłam go do ręki. Zauroczyło mnie wtedy wszystko. Znużenie podczas lektury nie było mi straszne. Kraków, intrygi, miłość, tajemnice, zaskakujące zwroty akcji - po prostu wciąż coś się dzieje! Ci, którzy czytali doskonale o tym wiedzą. Teraz nadszedł czas na tom drugi tej jakże ciekawej trylogii. Dzisiaj skończyłam ją czytać i jestem pod przeogromnym wrażeniem. Nie mogę wyjść z podziwu nad wyobraźnią autorki oraz jej elastycznym stylem! To czego dokonała jest po prostu niesamowite! Druga część to prawdziwy rollercoaster. Myśli czytelnika muszą pozostać skupione przez cały czas i pracować na najwyższych obrotach bo w innym przypadku... będziemy zmuszeni czytać od nowa. Dlaczego? W tej lekturze jest taka ilość wątków, które w najmniej oczekiwanym momencie łączą się ze sobą, dochodzą nowe, że musimy nadą…

"Słodkie życie" Krystyna Mirek Przed Premierą...

Sylwetki Krystyny Mirek nie trzeba już specjalnie przybliżać. Zdobyła bowiem już dawno serca całej rzeszy czytelniczek. Jej powieści charakteryzują się ogromną dawką dobrych emocji, które zakorzeniają się w sercu na długo. W historiach, które wychodzą spod jej pióra czuć jej maksymalne oddanie, precyzyjność zupełnie tak jakby wyszywała piękny obraz. Sięga po to co najważniejsze w życiu czyli miłość, dodaje szarą prozę codzienności by zaraz rozjaśnić ją pięknymi tęczowymi kolorami, które wychodzą wtedy gdy pozbędziemy się strachu a zaczniemy żyć pełnią, jak mówią słowa ostatnio znanej piosenki "Zacznij na sto, nie na pięć procent żyć". 
Trzydziestoletnia Kornelia wciąż mieszka w rodzinnym domu. W swoim małym pokoju chowa nie tylko słodycze ale także wszystkie smutki oraz łzy, a tych wciąż przybywa. Kobieta piastuje stanowisko nauczycielki fizyki i ... jest nieszczęśliwa. Nie akceptuje siebie przez tuszę, z którą od najmłodszych lat stara się walczyć matka Kornelii. Wpajano jej…