Przejdź do głównej zawartości

"Wspomnienia w kolorze sepii" Anna J. Szepielak

 
 Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Premiera:  10.09.2014
Numer wydania: I
Liczba stron: 448
ISBN: 15237163
Język oryginału: polski


Tak jak powiedziałam, tak robię - wracam z recenzją najnowszej książki Anny J. Szepielak, powieści bardzo przeze mnie wyczekiwanej.

"Wspomnienia w kolorze sepii" to opowieść historyczno - współczesna. Główną bohaterką jest Joanna Podlaska, przyjaciółka Marty z "Młynu nad Czarnym Potokiem". Panna Podlaska jest samotna, odrzuciła zaręczyny, nie ma stałej pracy i sądzi, że nic dobrego już dla niej los nie przeznaczył. Gdy  jej siostra, Janka, ogłasza huczne chrzciny syna, Asia postanawia zrobić dla siostrzeńca... drzewo genealogiczne. Pomysł ten zaprowadzi ją do początków XX wieku i poznania wielu zagmatwanych spraw. Ludzie żyjący w tamtych czasach nie mieli lekko: ciągłe zamieszki, przymusowe roboty w Niemczech, tułaczki. W książce autorka bardzo dokładnie opisuje owe wydarzenia, nie brakuje więc dramaturgii a i dla spragnionych romansów coś się znajdzie. Losy pradziadków i dziadków Joanny tak ją wciągną, że dziewczyna szybko zapomni, że zajęła się tym tylko ze względu na prezent dla Kacperka...

W książce stykamy się z gwarą chłopów z Kresów, szlachty oraz Ślązaków i Górali. Autorka jak zwykle dba o oprawę stylistyczną. Przyznam, że były momenty, w których nie mogłam oderwać się od lektury. Bardzo lubię język, którym operuje Anna Szepielak. No i muszę jeszcze wspomnieć o opisach, zwłaszcza w historycznej części. Fantastyczne. Co jak co ale opisy w książkach są najważniejsze. Muszą pozwalać czytelnikowi poruszyć wyobraźnią a tutaj pozwalają bez wątpienia!. 

A więc teraz czekamy na następną część a będzie o... :)

Polecam szczególnie teraz, na długie jesienne wieczory!

Komentarze

  1. Czytałam niedawno tę książkę i bardzo mi się podobała. Lubię takie klimaty. Podobno ma też powstać cześć o Elwirze ;)

    http://pasion-libros.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. O Elwirze to będzie zapewne szalona powieść :) Jest na co czekać :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Czerwień jarzębin" Katarzyna Michalak

Zło nie śpi, czai się, czeka na odpowiednią chwilę, by zaatakować. 
"Czerwień jarzębin" to druga część nowej serii popularnej autorki. Katarzyna Michalak ma na swoim koncie szereg książek, które podbiły serca czytelniczek. Nowy cykl jest mroczny, tajemniczy. Podczas czytania zarówno "Leśnej Polany" jak i "Czerwieni jarzębin" niemożliwością jest zepchnięcie lęku, który pojawia się w nas samoistnie wraz z rozpoczęciem lektury. Lubicie takie książki? Może warto rozważyć zakup tych pozycji?
Gabrysi grozi niebezpieczeństwo. Kobieta nie może odetchnąć z ulgą i zamieszkać w wymarzonym domku, który przecież ma na własność. Jej najbliżsi usiłują zrobić wszystko, by ochronić kruchą Gabrielę, tylko czy zdążą? Kobieta nagle, zupełnie nieoczekiwanie, znika. Przyjaciele odchodzą od zmysłów. W ich głowach pojawia się tylko jedno pytanie: czy kobieta jeszcze żyje? Zło nie odpuszcza, a pod "złem" kryje się Kuchta, człowiek, przez którego bracia Prado zaznali na zi…

"Dziewczyna z warkoczami" Anna H. Niemczynow

Kolejna wiosenna książka, jaką przeczytałam w tym roku to wciągająca historia Pauliny.

„Dziewczyna z warkoczami” wydana i przesłana w moje ręce przez wydawnictwo Filia umożliwiła mi wejście w niemalże idealny, wymuskany świat pełen wszystkiego, co najlepsze. Dziękuję, że mogłam ją przeczytać.
Przyjaźń, serdeczność, ciepło, oddanie i olbrzymia miłość rodzicielska. Na pierwszy ogień wychodzą właśnie te pozytywne aspekty.
Kiedy tak wędrowałam wzrokiem po następujących po sobie literach, w mojej głowie powstawało pytanie: „W którym momencie to sielskie życie bohaterów dojdzie do znaku Stop a za nim będą zakręty”. Przecież „nic nie może wiecznie trwać” jak mówią słowa jednej z polskich piosenek.

Kiedy poznajemy Paulinę, prowadzi ona dość przyjemne życie, pozbawione większych trosk. Otoczona pełnią rodzicielskiej miłości ma mnóstwo powodów do uśmiechu. Do domu jej przyjaciółki – Dagmary – przyjeżdża gość. Mikołaj jest dojrzałym mężczyzną, któremu trudno się oprzeć. Zraniony przez los wiedzi…

"Kuchennymi drzwiami. Światło i cień" Katarzyna Majgier

Kiedy w tamtym roku na rynku pojawił się pierwszy tom sagi zatytułowanej "Kuchennymi drzwiami", a księgarnia Pan Tomasz zaproponowała mi recenzencki egzemplarz, bardzo chętnie wzięłam go do ręki. Zauroczyło mnie wtedy wszystko. Znużenie podczas lektury nie było mi straszne. Kraków, intrygi, miłość, tajemnice, zaskakujące zwroty akcji - po prostu wciąż coś się dzieje! Ci, którzy czytali doskonale o tym wiedzą. Teraz nadszedł czas na tom drugi tej jakże ciekawej trylogii. Dzisiaj skończyłam ją czytać i jestem pod przeogromnym wrażeniem. Nie mogę wyjść z podziwu nad wyobraźnią autorki oraz jej elastycznym stylem! To czego dokonała jest po prostu niesamowite! Druga część to prawdziwy rollercoaster. Myśli czytelnika muszą pozostać skupione przez cały czas i pracować na najwyższych obrotach bo w innym przypadku... będziemy zmuszeni czytać od nowa. Dlaczego? W tej lekturze jest taka ilość wątków, które w najmniej oczekiwanym momencie łączą się ze sobą, dochodzą nowe, że musimy nadą…