Przejdź do głównej zawartości

"Czas tajemnic" Marzena Rogalska


 

Pozwólcie, że przedstawię dzisiaj pokrótce pierwszy tom serii o Karli Linde. Przed Wami historia mądra i wzruszająca.


Marzena Rogalska była dla mnie (i zapewne dla większości) do tej pory przede wszystkim dziennikarką telewizyjną oraz radiową. W piątkowe popołudnia zdarza mi się słuchać jej głosu w radiu Złote Przeboje. Cenię ją za, mam wrażenie, coraz rzadszą serdeczną otwartość na drugiego człowieka, taką szczerą i nieoceniającą, co obserwowałam w współprowadzonym przez nią programie śniadaniowym.


Chociaż będąc na bieszczadzkich wakacjach w ubiegłym roku przeczytałam jej opowiadanie zawarte w antologii „Lato w pensjonacie pod Bukami” i przypadło mi ono do gustu, to było i tak jeszcze mało żeby do słów ją określających dorzucić pisarkę. Teraz wszystko uległo zmianie. Na regał „przeczytane” powędrowała powieść „Czas tajemnic” a ja zostałam z pięknymi wspomnieniami po lekturze.


Przenosimy się do Krakowa. To właśnie w tym Mieście Królów rozpoczyna się nasza czytelnicza podróż. Poznajemy Karlę Linde. Dziewczynę inteligentną i mądrą. Wychowana pod czułym okiem ojca – Emila – i mniej przychylnym matki Barbary, pnie się coraz wyżej po szczeblach wiedzy.


Przybycie Mrs. Doris do mieszkania doktorostwa Linde ma niebagatelny wpływ na przyszłość Karli. To pod okiem właśnie tej nauczycielki dziewczyna szlifuje angielski tak, że po zakończeniu wszystkich lekcji z powodzeniem może udać się na rozmowę z samym księciem Jerzym V.

Życie toczy się swoim tempem i torem. Relacja córka – matka jest, w tym przypadku, trudna i bardzo wymagająca. Zupełnie inaczej rzecz ma się w przypadku nici wiążącej Emila i Karlą. Tworzą zgrany duet oparty na szacunku, rozmowach i zaufaniu. A przynajmniej tak może to odebrać córka. Przychodzi jednak czas kiedy na gładkiej powierzchni relacji zaczynają pojawiać się rysy. Okazuje się, że nie wszystko wygląda tak, jak dotychczas było to prezentowane. Czy silna więź ojca i córki przetrwa turbulencje, na które niespodziewanie natrafi?


Kiedy w wieku szesnastu lat panna Linde zyskuje przyjaciółkę, Kathy, rozpoczynają się dla obu wyjątkowe wakacje. Byszewo, Jurata, Zakopane. Tam zabiera nas Marzena Rogalska i roztacza świat już zapomniany. Codzienność dziewczyn to konne przejażdżki po okolicznych łąkach, odwiedziny w kasynie, u słynnego malarza i długie rozmowy na wszystkie tematy. Wszystko wskazuje na to, przyjaźń rozwijająca się w takich okolicznościach będzie silna i trwała. Czy przypuszczenia będą trafne? O tym dowiemy się, mam nadzieję, jeszcze w tym roku w ostatnim tomie serii.


To nie wszystko z czym na kartach powieści zetknie się czytelnik. Jednak reszta niech już pozostanie do samodzielnego odkrycia. Marzena Rogalska rozpościera przed nami plastyczny świat, w którym bez trudu można się zatracić. To czysta przyjemność spacerować z dziewczynami po morskich i górskich zaułkach kraju. Słuchać stukotu kopyt i beztroskiego śmiechu. Taki obraz to niestety już rzadkość.


Czas tajemnic” - piękna, mądra i obowiązkowa lektura dla czytelniczej duszy, która lubi literaturę obyczajową o zabarwieniu historycznym.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Konkurs! Konkurs! Konkurs!

Wraz z wydawnictwem Czwarta Strona mam przyjemność zorganizować dla Was konkurs, w którym do wygrania jest wyjątkowa powieść. "Garść pierników, szczypta miłości" Natalii Sońskiej to książka z fabułą obsadzoną w okresie zimowym, mikołajkowym, tuż przed Bożym Narodzeniem. Będzie pomocna w złapaniu oddechu podczas takich upałów, jakie panują za oknem!  Zachęcam do wzięcia udziału w konkursie. Podaruj sobie szansę na przeczytanie  debiutanckiej powieści Natalii Sońskiej! Nie będziesz żałowała :) Jeśli masz wątpliwości czy jest to lektura dla Ciebie lub po prostu chciałabyś dowiedzieć się o niej trochę więcej, serdecznie zapraszam do przeczytania recenzji: Klik Zasady konkursu: 1. Organizatorem konkursu jest Książka Non Stop i wydawnictwo Czwarta Strona.  2. Konkurs trwa od 08.08 do 22.08.  3. Wygrywa jedna osoba.  4. Zwycięzca zostanie wyłoniony drogą losowania.  5. Wyniki  zostaną podane kilka dni od zakończenia konkursu. 6. Wysyłka...

"Zliczyć cuda" Nicholas Sparks

  Nicholas Sparks powraca z nową powieścią. Przywiozłam ją z Targów Książki w Krakowie, na których miało mnie nie być. Jednak dowiedziawszy się, że w tym roku na to święto literatury przyjedzie po raz pierwszy Wydawnictwo Albatros... nie mogłam się oprzeć. Tym bardziej, że mieli oni ze sobą „Zliczyć cuda” na trzy tygodnie! Przed oficjalną premierą. „ Mistrz romantycznych historii” - niezmiennie na każdej okładce książki tego autora krzyczy wydawca. Cóż. Zgadzam się. Kaitlyn Cooper jest samotną mamą dwójki dzieci, Mitcha i Casey. Jest też lekarzem bardzo oddanym pacjentom. Z kolei Tanner Hughes to były żołnierz i lekkoduch. Wychowany przez dziadków. Tuż przed śmiercią babka prosi, żeby w końcu się ustatkował i gdzieś na stałe osiadł. Mężczyzna ma też podjąć poszukiwania swojego ojca. W tym właśnie celu trafia do Asheboro, miasteczka w Karolinie Południowej... i trafia na Kaitlyn... Wydawałoby się, że na tym koniec. Tani romans. Przewidywalny od samego początku. Może i trochę...

"Postawić na szczęście” Anna Sakowicz.

Wśród wszystkich tematów poruszanych w powieściach obyczajowych, najrzadziej pojawia się ten o niepełnosprawności. Pomimo, iż mamy XXI wiek i tak wiele się zmienia, ta kwestia wciąż pozostaje tabu, trochę z tyłu, na uboczu. Chociaż tak dużo budynków ma podjazdy niezbędne dla osoby poruszającej się na wózku, szerokie drzwi, by bez stresu mogła dostać się do środka, chodniki nie stanowią większych trudności... to wciąż zdarza nam się uciekać od tematu. Nie mamy często pojęcia jak zachować się w towarzystwie osoby z niepełnosprawnością. Jakich słów użyć by nie urazić, oferować pomoc czy też nie? Pytań jest mnóstwo. Często nie chcemy się w nie wgłębiać... Anna Sakowicz wzięła na literacką tapetę właśnie taki temat. Stworzyła dwie siostry. Agatę i Polę. Młodsza, Pola, była w pełni sprawną dziewczyną do czasu wypadku, w którym śmierć poniósł jej chłopak. Ona zaś musiała nauczyć się żyć na nowo. Zaczęła poruszać się na wózku. To nie było proste, jednak poradziła sobie i teraz jest akt...