Przejdź do głównej zawartości

"Naprawdę jaki jesteś" Agnieszka Walczak - Chojecka.

Istnieją bardzo ważne zagadnienia, nad którymi się nie pochylamy. Czynimy to z wielu powodów. Nie dotyczą nas one bezpośrednio. Wolimy spychać niewygodne tematy, udając tym samym, że nie istnieją. Może wciąż żyjemy swego rodzaju jakąś naiwną nadzieją, iż to, czego nikt nie słyszy po prostu nie ma? Jednym z ogromnej liczby takich właśnie tematów tabu jest transseksualizm, homoseksualizm. Terminy wszystkim znane. Każdy jakoś się z nimi zetknął. Czy to „twarzą w twarz” czy też dzięki mediom. Pierwszym odruchem, gdy słyszymy o transseksualistach, homoseksualistach ale nie tylko, przecież są również osoby z jeszcze inną orientacją, to niestety szufladkujemy je przypinając od razu nieprzychylną łatkę. Trudno jest być w stu procentach tolerancyjnym. Czy to w ogóle możliwe?

Powieść „Naprawdę jaki jesteś” przenosi czytelnika do przedwojennej Warszawy i Konstancina. To właśnie tam z ojcem – Józefem żyje Herman. Młody mężczyzna działa w organizacji, która ma na celu zwalczać „inność”. Dość mocno też jest związany z kabaretem. Jednak sprawą, której poświęca najwięcej czasu, gdyż jest to w jego życiu bez wątpienia priorytet, jest to, że czuje się rozdarty. Choć nikt, kto zna Hermana, nie śmiałby podważyć faktu, że ten jest stuprocentowym mężczyzną, on sam nie jest już tego taki pewien. Podejrzenia o swojej inności wprowadzają w serce niepokój, wręcz przerażenie.. jego ciało nie współgra z duszą.  Ten stan pogłębił się znaczniej wtedy gdy zobaczył swojego kolegę w kobiecym ubraniu... Kiedy na drodze staje piękna Maria gotowa oddać swój los w jego ręce, Herman jest rozdarty jeszcze bardziej, jeśli to w ogóle możliwe.

Z jednej strony sam ma zwalczać „inność”, z drugiej zaś sam czuje, że coś jest nie tak. Sytuacja jest niezwykle trudna i delikatna. Mężczyzna nie może liczyć na subtelną pomoc ojca ani przyjaciół.

Historia jest pełna ludzkich dylematów, które wręcz na każdym kroku atakują człowieka. Autorka wyraźnie pokazuje, jak bardzo brakowało w tamtych czasach tolerancji dla odmienności. Jak osoba, która powinna na każdym kroku wspierać, podcina skrzydła, zamiast budować, gasi. Niestety w tej kwestii wciąż jest wiele do zrobienia. Agnieszka Walczak – Chojecka najnowszą książką robi świetną robotę. Bierze na tapetę istotny temat. Unika patosu. Kreuje bardzo realny świat. Jej bohaterowie to często upamiętnienie osób, które rzeczywiście chodziły po tej ziemi. To smutna powieść. Po wejściu niejako w umysł Hermana, współczucie włącza się niemal automatycznie. Nie zdajemy sobie sprawy jak trudno jest być osobą innej orientacji seksualnej niż heteroseksualizm.
A to wszystko w pięknie rozrysowanej powojennej rzeczywiści. Czego chcieć więcej? Agnieszka Walczak – Chojecka po raz kolejny zapewnia czytelnika, że z jej lekturami nie będzie się nudził.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Edipresse Książki a także Autorce.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Konkurs! Konkurs! Konkurs!

Wraz z wydawnictwem Czwarta Strona mam przyjemność zorganizować dla Was konkurs, w którym do wygrania jest wyjątkowa powieść. "Garść pierników, szczypta miłości" Natalii Sońskiej to książka z fabułą obsadzoną w okresie zimowym, mikołajkowym, tuż przed Bożym Narodzeniem. Będzie pomocna w złapaniu oddechu podczas takich upałów, jakie panują za oknem!  Zachęcam do wzięcia udziału w konkursie. Podaruj sobie szansę na przeczytanie  debiutanckiej powieści Natalii Sońskiej! Nie będziesz żałowała :) Jeśli masz wątpliwości czy jest to lektura dla Ciebie lub po prostu chciałabyś dowiedzieć się o niej trochę więcej, serdecznie zapraszam do przeczytania recenzji: Klik Zasady konkursu: 1. Organizatorem konkursu jest Książka Non Stop i wydawnictwo Czwarta Strona.  2. Konkurs trwa od 08.08 do 22.08.  3. Wygrywa jedna osoba.  4. Zwycięzca zostanie wyłoniony drogą losowania.  5. Wyniki  zostaną podane kilka dni od zakończenia konkursu. 6. Wysyłka...

"Postawić na szczęście” Anna Sakowicz.

Wśród wszystkich tematów poruszanych w powieściach obyczajowych, najrzadziej pojawia się ten o niepełnosprawności. Pomimo, iż mamy XXI wiek i tak wiele się zmienia, ta kwestia wciąż pozostaje tabu, trochę z tyłu, na uboczu. Chociaż tak dużo budynków ma podjazdy niezbędne dla osoby poruszającej się na wózku, szerokie drzwi, by bez stresu mogła dostać się do środka, chodniki nie stanowią większych trudności... to wciąż zdarza nam się uciekać od tematu. Nie mamy często pojęcia jak zachować się w towarzystwie osoby z niepełnosprawnością. Jakich słów użyć by nie urazić, oferować pomoc czy też nie? Pytań jest mnóstwo. Często nie chcemy się w nie wgłębiać... Anna Sakowicz wzięła na literacką tapetę właśnie taki temat. Stworzyła dwie siostry. Agatę i Polę. Młodsza, Pola, była w pełni sprawną dziewczyną do czasu wypadku, w którym śmierć poniósł jej chłopak. Ona zaś musiała nauczyć się żyć na nowo. Zaczęła poruszać się na wózku. To nie było proste, jednak poradziła sobie i teraz jest akt...

"Zliczyć cuda" Nicholas Sparks

  Nicholas Sparks powraca z nową powieścią. Przywiozłam ją z Targów Książki w Krakowie, na których miało mnie nie być. Jednak dowiedziawszy się, że w tym roku na to święto literatury przyjedzie po raz pierwszy Wydawnictwo Albatros... nie mogłam się oprzeć. Tym bardziej, że mieli oni ze sobą „Zliczyć cuda” na trzy tygodnie! Przed oficjalną premierą. „ Mistrz romantycznych historii” - niezmiennie na każdej okładce książki tego autora krzyczy wydawca. Cóż. Zgadzam się. Kaitlyn Cooper jest samotną mamą dwójki dzieci, Mitcha i Casey. Jest też lekarzem bardzo oddanym pacjentom. Z kolei Tanner Hughes to były żołnierz i lekkoduch. Wychowany przez dziadków. Tuż przed śmiercią babka prosi, żeby w końcu się ustatkował i gdzieś na stałe osiadł. Mężczyzna ma też podjąć poszukiwania swojego ojca. W tym właśnie celu trafia do Asheboro, miasteczka w Karolinie Południowej... i trafia na Kaitlyn... Wydawałoby się, że na tym koniec. Tani romans. Przewidywalny od samego początku. Może i trochę...