Przejdź do głównej zawartości

"W kręgu księżniczki" Jean Sasson PRZEDPREMIEROWO

Na wstępie chciałabym podziękować wydawnictwu Znak za przesłanie egzemplarza recenzenckiego tej wspaniałej książki, którą przeczytałam z dużą przyjemnością. Dziękuję!

Życie kobiet w Arabii Saudyjskiej jest pełne wyrzeczeń, rezygnacji ze swoich potrzeb oraz marzeń każdego dnia. Płeć piękna nie ma żadnych praw. Nie dla niej jest wiedza, podjęcie zarobkowej pracy również jest poza jej zasięgiem. Jako żona jest zmuszona do całkowitego posłuszeństwa mężowi. To on jest panem jej bytu i od niego zależy los kobiety, którą pojął za małżonkę. Mężczyźni żyją jak królowie. Mają prawo znęcać się, gwałcić, poniżać. Robią to bezkarnie. Arabki to istoty bezbarwne, wystraszone, pokorne. Ciche i skryte. Kiedy czytamy książki o ich życiu, prawdziwe historie, ciężko uwierzyć, że w czasie, kiedy my cieszymy się wolnością, możemy spełniać własne pragnienia, realizować cele, wspinać się po szczeblach do osobistego i zawodowego spełnienia, inne kobiety żyją w ciągłym paraliżującym, rujnującym je przede wszystkim wewnętrznie lęku. Wychodząc na ulice Arabii Saudyjskiej poznajemy głównie pewnych siebie mężczyzn. Kobiety, które mają w sobie tyle mądrości, delikatności, pragnień trwają w ukryciu. 


Sułtana to główna bohaterka najnowszej książki Jean Sasson "W kręgu księżniczki". Miała ogrom szczęścia. Kiedy na jej oczach kobiety wychodziły za mąż za okropnych, pozbawionych jakichkolwiek uczuć, dużo starszych od siebie mężczyzn, ona poślubiła dobrego człowieka, któremu nie obce były słowa "szacunek", "miłość". Dla Karima nie liczyła się tylko satysfakcja seksualna. Takiego mężczyzny trzeba szukać ze świecą w tamtym zakątku świata. Spełniona Sułtana jednak nie osiada na tronie szczęścia. Postanawia działać w sprawie zastraszanych, poniżanych, gwałconych kobiet. Jest to niezwykle trudne zadanie do wykonania w codzienności,  w której słowa płci pięknej są niczym. Są one po prostu nic nie warte, prędko zapominane a często wcale nie wypowiedziane. Wraz ze swoimi siostrami pragnie uchronić swoją bratanicę przed największym błędem jej życia. Niestety, nie mogą zapobiec nieszczęściu, ponieważ ostatnie słowo należy do ojca dziewczyny, który jest bezwzględnym, zatwardziałym we własnych przekonaniach człowiekiem. Nikt nie powiedziałby, że Ali jest bratem Sułtany... Główna bohaterka załamuje się porażką, lecz jest to krótkotrwałe uczucie przegranej, ponieważ nie zniechęca się do działania. Czuje w sobie niezwykle silną wolę pomocy innym. Jest świadoma tego, że jeśli ona nic nie zrobi, być może nikt inny nie będzie skory wyciągnąć dłoń w kierunku potrzebujących. Sułtana wiedząc, że ma oparcie w kochającej, oddanej rodzinie pnie się w górę aż osiągnie sukces. Jest jedną z nielicznych kobiet, które w Arabii Saudyjskiej mają szczęście i chciałaby, aby Arabki zaznały lepszego życia. 

"W kręgu księżniczki" to wstrząsająca historia kobiet zamieszkujących Arabię Saudyjską. Przesiąknięta emocjami, pełna niesprawiedliwości i bólu, lecz jest jeszcze coś... W tejże publikacji autorka przedstawia wyższość mężczyzn. Otrzymujemy obraz męża jako pana i władcy żony, kobiety jako służącej i poddanej, niewolnicy. Mężczyzna może wszystko, kobieta... nie może nic. Ten kontrast wzbudza w czytelniku oburzenie, żal. Tematyka książki jest niezwykle trudna i wymagająca ale dzięki talentowi autorki czyta się płynnie i z rosnącym zaciekawieniem. "W kręgu księżniczki" znajdziemy też iskierkę nadziei. Słońcem w książce jest miłość jaka łączy Sułtanę i Karima. Dzięki tej dwójce pozycja nie jest tylko smutnym obrazem, w którym dominuje poniżenie. 

 Poznaj dobre serce Sułtany, która marzy o tym, aby kobiety były kochane, a nie zastraszane...

Chociaż tytuł "W kręgu księżniczki" jest trzecim tomem cyklu, można z powodzeniem przeczytać go bez zapoznania się z poprzednimi częściami.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Konkurs! Konkurs! Konkurs!

Wraz z wydawnictwem Czwarta Strona mam przyjemność zorganizować dla Was konkurs, w którym do wygrania jest wyjątkowa powieść. "Garść pierników, szczypta miłości" Natalii Sońskiej to książka z fabułą obsadzoną w okresie zimowym, mikołajkowym, tuż przed Bożym Narodzeniem. Będzie pomocna w złapaniu oddechu podczas takich upałów, jakie panują za oknem!  Zachęcam do wzięcia udziału w konkursie. Podaruj sobie szansę na przeczytanie  debiutanckiej powieści Natalii Sońskiej! Nie będziesz żałowała :) Jeśli masz wątpliwości czy jest to lektura dla Ciebie lub po prostu chciałabyś dowiedzieć się o niej trochę więcej, serdecznie zapraszam do przeczytania recenzji: Klik Zasady konkursu: 1. Organizatorem konkursu jest Książka Non Stop i wydawnictwo Czwarta Strona.  2. Konkurs trwa od 08.08 do 22.08.  3. Wygrywa jedna osoba.  4. Zwycięzca zostanie wyłoniony drogą losowania.  5. Wyniki  zostaną podane kilka dni od zakończenia konkursu. 6. Wysyłka...

"Zliczyć cuda" Nicholas Sparks

  Nicholas Sparks powraca z nową powieścią. Przywiozłam ją z Targów Książki w Krakowie, na których miało mnie nie być. Jednak dowiedziawszy się, że w tym roku na to święto literatury przyjedzie po raz pierwszy Wydawnictwo Albatros... nie mogłam się oprzeć. Tym bardziej, że mieli oni ze sobą „Zliczyć cuda” na trzy tygodnie! Przed oficjalną premierą. „ Mistrz romantycznych historii” - niezmiennie na każdej okładce książki tego autora krzyczy wydawca. Cóż. Zgadzam się. Kaitlyn Cooper jest samotną mamą dwójki dzieci, Mitcha i Casey. Jest też lekarzem bardzo oddanym pacjentom. Z kolei Tanner Hughes to były żołnierz i lekkoduch. Wychowany przez dziadków. Tuż przed śmiercią babka prosi, żeby w końcu się ustatkował i gdzieś na stałe osiadł. Mężczyzna ma też podjąć poszukiwania swojego ojca. W tym właśnie celu trafia do Asheboro, miasteczka w Karolinie Południowej... i trafia na Kaitlyn... Wydawałoby się, że na tym koniec. Tani romans. Przewidywalny od samego początku. Może i trochę...

"Postawić na szczęście” Anna Sakowicz.

Wśród wszystkich tematów poruszanych w powieściach obyczajowych, najrzadziej pojawia się ten o niepełnosprawności. Pomimo, iż mamy XXI wiek i tak wiele się zmienia, ta kwestia wciąż pozostaje tabu, trochę z tyłu, na uboczu. Chociaż tak dużo budynków ma podjazdy niezbędne dla osoby poruszającej się na wózku, szerokie drzwi, by bez stresu mogła dostać się do środka, chodniki nie stanowią większych trudności... to wciąż zdarza nam się uciekać od tematu. Nie mamy często pojęcia jak zachować się w towarzystwie osoby z niepełnosprawnością. Jakich słów użyć by nie urazić, oferować pomoc czy też nie? Pytań jest mnóstwo. Często nie chcemy się w nie wgłębiać... Anna Sakowicz wzięła na literacką tapetę właśnie taki temat. Stworzyła dwie siostry. Agatę i Polę. Młodsza, Pola, była w pełni sprawną dziewczyną do czasu wypadku, w którym śmierć poniósł jej chłopak. Ona zaś musiała nauczyć się żyć na nowo. Zaczęła poruszać się na wózku. To nie było proste, jednak poradziła sobie i teraz jest akt...