Przejdź do głównej zawartości

"Księgarenka przy ulicy Wiśniowej" L. Fabisińska, G. Gargaś, A. Krawczyk, M. Witkiewicz, M. Obuch, R. Mróz, A. Rogoziński

Święta Bożego Narodzenia to pełen cudów i wszechobecnej magii czas, w którym zanikają wszystkie spory, waśnie, kłótnie. Taki obraz przedstawiają książki, filmy, seriale, reklamy. Nie rzadko niestety nie ma od nic wspólnego z otaczającą nas rzeczywistością. Jedni z nas lubią święta, drudzy je kochają a trzeci pragną, aby jak najszybciej minęły.
Zapach pierników bezpardonowo rozprzestrzeniający się po domu, soczysto zielone świąteczne drzewko, które trzeba przystroić, by cieszyło oko i radowało duszę. Te i wiele innych czynności z większym lub mniejszym zapałem wykonujemy pod koniec ostatniego miesiąca w roku. Na rynku już od listopada dostępne są ozdoby i najróżniejsze drobiazgi mające umilić nam święta, lub tym, którzy owe podarki otrzymają. Nie należy także zapominać o tym, że już na długo przed Bożym Narodzeniem na stronach wydawnictw bez trudu można odszukać publikacje, w których fabuła wprost skrzy się świątecznymi aromatami. Jest w czym wybierać. 
Podobnie jak w zeszłym roku oraz dwa lata temu, w grudniu sięgnęłam po kolejną publikację od Filii, gdzie znalazłam świąteczne opowiadania napisane przez znanych i lubianych autorów. 


Jak widzimy, właśnie tak się dzieje. Poszczególni autorzy przedstawiają swoje historie, które ściśle łączą się z panem Alojzym. Wszystkie te postacie występujące w następnych opowieściach są bardzo związane z księgarenką, a sprzedawcę niesamowicie szanują i liczą się z jego zdaniem. Trudno, aby było inaczej, gdyż w pomieszczeniu z tyloma książkami spędzili wiele chwil swojego życia. Przychodzili prosząc o radę, mając nadzieję na uśmiech, pocieszenie. Księgarz stał się dla nich powiernikiem. Dla niektórych podjęta przez niego decyzja o zamknięciu biznesu, będzie prawdziwym ciosem.  
Książkę rozpoczyna Liliana Fabisińska. Wprowadza czytelnika w niezwykły świat. Składa nam niejako obietnicę, że czas spędzony z lekturą będzie obfitował w magię i same cudowne chwile. Tak też się dzieje. Swoją krótką opowiastką podpowiada pozostałym pisarzom, w którą stronę mają podążać swoimi historiami. Wszystkie obracają się wokół stworzonej przez Lilianę Fabisińską księgarni. Prowadził ją pan Alojzy, a teraz postanawia ją zamknąć, ponieważ brak mu sił i chciałby wyjechać do córki, zagranicę. W czasie tych długich lat, kiedy to księgarenka była jego całym życiem, poznał wielu wspaniałych ludzi, z którymi szczerze się zaprzyjaźnił. Wie on, iż nie może tak po prostu zamknąć interesu. Postawia więc, że dla każdego przygotuje inną, odpowiednią dla niego, książkę mającą na celu wprowadzenie w życie obdarowanego magię. 

Osiem różnych historii, osiem odmiennych spojrzeń na świat i jedno połączenie.

"Księgarenka przy ulicy Wiśniowej" jest pozycją odpowiednią na zimowo - świąteczny czas. Wprowadzi w wyjątkowy nastrój. Różnorodność opowieści sprawi, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Mnie najbardziej podobała się historia stworzona piórem Gabrieli Gargaś. Franio zapada w serce głęboko... 
Prezentowane dzieło to już trzecia tego typu lektura, która wyszła z wydawnictwa Filia. Poprzednio w okresie świątecznym ukazały się "Cicha 5" oraz "Siedem życzeń". 
Spośród nich największą sympatią darzę "Cichą 5". Do dzisiaj pamiętam opowieść Krystyny Mirek o rzeźbiarzu... oj tak! To była uczta literacka!

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Czerwień jarzębin" Katarzyna Michalak

Zło nie śpi, czai się, czeka na odpowiednią chwilę, by zaatakować. 
"Czerwień jarzębin" to druga część nowej serii popularnej autorki. Katarzyna Michalak ma na swoim koncie szereg książek, które podbiły serca czytelniczek. Nowy cykl jest mroczny, tajemniczy. Podczas czytania zarówno "Leśnej Polany" jak i "Czerwieni jarzębin" niemożliwością jest zepchnięcie lęku, który pojawia się w nas samoistnie wraz z rozpoczęciem lektury. Lubicie takie książki? Może warto rozważyć zakup tych pozycji?
Gabrysi grozi niebezpieczeństwo. Kobieta nie może odetchnąć z ulgą i zamieszkać w wymarzonym domku, który przecież ma na własność. Jej najbliżsi usiłują zrobić wszystko, by ochronić kruchą Gabrielę, tylko czy zdążą? Kobieta nagle, zupełnie nieoczekiwanie, znika. Przyjaciele odchodzą od zmysłów. W ich głowach pojawia się tylko jedno pytanie: czy kobieta jeszcze żyje? Zło nie odpuszcza, a pod "złem" kryje się Kuchta, człowiek, przez którego bracia Prado zaznali na zi…

"Kuchennymi drzwiami. Światło i cień" Katarzyna Majgier

Kiedy w tamtym roku na rynku pojawił się pierwszy tom sagi zatytułowanej "Kuchennymi drzwiami", a księgarnia Pan Tomasz zaproponowała mi recenzencki egzemplarz, bardzo chętnie wzięłam go do ręki. Zauroczyło mnie wtedy wszystko. Znużenie podczas lektury nie było mi straszne. Kraków, intrygi, miłość, tajemnice, zaskakujące zwroty akcji - po prostu wciąż coś się dzieje! Ci, którzy czytali doskonale o tym wiedzą. Teraz nadszedł czas na tom drugi tej jakże ciekawej trylogii. Dzisiaj skończyłam ją czytać i jestem pod przeogromnym wrażeniem. Nie mogę wyjść z podziwu nad wyobraźnią autorki oraz jej elastycznym stylem! To czego dokonała jest po prostu niesamowite! Druga część to prawdziwy rollercoaster. Myśli czytelnika muszą pozostać skupione przez cały czas i pracować na najwyższych obrotach bo w innym przypadku... będziemy zmuszeni czytać od nowa. Dlaczego? W tej lekturze jest taka ilość wątków, które w najmniej oczekiwanym momencie łączą się ze sobą, dochodzą nowe, że musimy nadą…

"Słodkie życie" Krystyna Mirek Przed Premierą...

Sylwetki Krystyny Mirek nie trzeba już specjalnie przybliżać. Zdobyła bowiem już dawno serca całej rzeszy czytelniczek. Jej powieści charakteryzują się ogromną dawką dobrych emocji, które zakorzeniają się w sercu na długo. W historiach, które wychodzą spod jej pióra czuć jej maksymalne oddanie, precyzyjność zupełnie tak jakby wyszywała piękny obraz. Sięga po to co najważniejsze w życiu czyli miłość, dodaje szarą prozę codzienności by zaraz rozjaśnić ją pięknymi tęczowymi kolorami, które wychodzą wtedy gdy pozbędziemy się strachu a zaczniemy żyć pełnią, jak mówią słowa ostatnio znanej piosenki "Zacznij na sto, nie na pięć procent żyć". 
Trzydziestoletnia Kornelia wciąż mieszka w rodzinnym domu. W swoim małym pokoju chowa nie tylko słodycze ale także wszystkie smutki oraz łzy, a tych wciąż przybywa. Kobieta piastuje stanowisko nauczycielki fizyki i ... jest nieszczęśliwa. Nie akceptuje siebie przez tuszę, z którą od najmłodszych lat stara się walczyć matka Kornelii. Wpajano jej…